Bursa
Açık
6.3°
enBursa Haber

Bursa'nın yeni simgesi Central Balat'ta işler yolunda

EN İYİ YAPILAR , 04 Kasım 2018 Pazar, 18:39

Bursa'nın yeni simgesi Central Balat projesini hayata geçiren Taşyakan Yapı, projede hiçbir aksama olmayacağını açıkladı. Taşyakan Yapı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Taşyakan, olumsuz ekonomik şartların doğru ile yanlışı birbirinden ayırdığını belirterek, "Başladığımız bir işi herhangi bir kişi veya kuruma devretmedik" dedi. Taşyakan, "Central Balat projemizi taahhüt ettiğimiz tarihte teslim edeceğiz. Oluşan maliyet farkını da hak sahiplerine yansıtmayacağız. Sözleşmemizde ne yazıyorsa, ne söz verdiysek aynı şekilde devam edeceğiz" diye konuştu.

Bursa'nın yeni simgesi Central Balat'ta işler yolunda

Bursa'nın en yüksek binası olmaya hazırlanan Central Balat projesini hayata geçiren Taşyakan Yapı, projedeki hak sahiplerini bir araya getirdi.

Central Balat'ta gerçekleşen buluşmada konuklara seslenen Taşyakan Yapı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Taşyakan, "Central Balat projemizi taahhüt ettiğimiz tarihte teslim edeceğiz. Oluşan maliyet farkını da hak sahiplerine yansıtmayacağız. Sözleşmemizde ne yazıyorsa, ne söz verdiysek aynı şekilde devam edeceğiz" diye konuştu.

CENTRAL BALAT BULUŞMASINDAN FOTOĞRAFLAR

Alpaslan Taşyakan'ın açıklamaları şöyle:

'HAKLI BİR GURUR YAŞIYORUZ'

"Bugün sizlerle birlikte hayalini kurduğumuz Central Balat'ın hayata geçmiş silueti altında olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bir araya gelmemizin sebebi, sizlere projemiz ve şirketimiz hakkında doğru bilgi akışını sağlayabilmektir. İlklerin markası Taşyakan Yapı olarak Bursa'nın en yüksek binasını hayata geçiriyor olmanın haklı gururunu sizlerle paylaşıyoruz.

'İNŞAATTA MALİYETLER YÜZDE 40 ARTTI'

Hepimizin malumu, ülkemiz ekonomik olarak darboğazdan geçmektedir. Günlük yaşantımızda kullandığımız ihtiyaç malzemeleri dahil olmak üzere beklemediğimiz bir enflasyon ile karşı karşıya kaldık. İnşaat maliyetlerinde net yüzde 40'a varan artışlar sektörü ciddi bir şekilde sıkıntıya soktu.

'EKONOMİK ŞARTLAR TURNUSOL KAĞIDI GİBİ'

Yaşanan ekonomik krizin en çok gayrimenkul sektörünü etkilediği bir gerçektir. Sadece Bursa'da 5 bin 600 adet konut yapan inşaat firmasından maalesef ki bazılarının işlerinin doğru gitmemesi kadar doğal bir şey de düşünülemez. Olumsuz ekonomik şartlar turnusol kağıdı gibi doğru ile yanlışı birbirinden ayırt etmemizi sağlıyor.

'TAŞYAKAN BURSA'NIN ŞİRKETİDİR'

Taşyakan Yapı, dönemin şirketi değil, Bursa'nın şirketidir. Kuruluşundan itibaren ana dalı inşaat haricinde başka bir sektör içinde de bulunmamıştır. 40 senelik geçmişimiz sürecinde ülkemiz birçok ekonomik kriz geçirmiştir. Bu süreçlerde de taahhütlerimizi söz verdiğimiz zamanlarda yerine getirdik ve hatta bu süreçlerden hep daha güçlenerek çıktık.

'BAŞLADIĞIMIZ İŞİ DEVRETMEDİK'

Şirketimiz hakkında bizim de kulağımıza o kadar komik ve saçma dedikodular geliyor ki... Biz bugüne kadar şirketimiz dahilinde yurt içi ve yurt dışında herhangi bir ortaklık yapısı içinde bulunmadık. Şirketimiz tamamen ve tamamen aile fertlerinden oluşmaktadır. Başladığımız bir işi herhangi bir kişi veya kuruma devretmedik. Sayın Orhan ailesinin değerli fertleri de burada şu anda. Orhan Holding'e işimizi devretmemiz gibi bir durum söz konusu değil. Bitiremeyeceğimiz bir işe de asla ve asla başlamadık. Sahibi olduğumuz Medicana Hastanesini de satmadık.

'FİRMAMIZA LEKE SÜRECEK İDDİALARI YARGIYA TAŞIYACAĞIZ'

Allah'ın izniyle biz bu süreci doğru yönettiğimizi düşünüyoruz. Bu dönemde firmamıza leke sürecek, sizi ve bizi olumsuz etkileyecek veya bizlere zarar verecek herhangi bir paylaşımın, sözün veya dedikodunun, bu saatten sonra takipçisi olacağız. Hukuksal sürecimizi, maddi manevi tüm tazminatlarımızı elde edecek şekilde, hali hazırda hukuk büromuz ve avukatlarımızla takipçisi olacağız. Bu konuda da tereddütünüz olmasın.

'CENTRAL BALAT TAAHHÜT ETTİĞİMİZ TARİHTE BİTECEK'

Central Balat projemizi taahhüt ettiğimiz tarihte teslim edeceğiz. Oluşan maliyet farkını da herhangi bir şekilde sizlere yansıtmayacağız. Sözleşmemizde ne yazıyorsa, size ne söz verdiysek aynı şekilde devam edeceğiz. Açıkçası mevcut piyasa şartlarında böyle büyük bir projeyi herhangi bir sekteye uğratmadan bitirmenin de haklı gururunu yaşıyoruz. Her babayiğidin de harcı değildir.

'ORTALAMA 300 KİŞİ ÇALIŞIYOR'

Tüm hızıyla devam etmekte olan inşaatımızda şu anda ortalama 300 kişi çalışıyor. Kaba inşaat konusunda D ve E blokları bitirdik. B bloğun son beton tabiyesini atmaktayız. A blokta ise 2019 Şubat ayında telsimizi yapacağız. AVM kısımlarını ise 2019 yılı Mart ayında bitirmeyi öngörüyoruz. Central Balat şantiyesinde bugüne kadar 13 bin ton demir, 100 bin metreküp de beton kullanıldı. İnce imalat olarak A ve B blokta 12'inci kata kadar alçıpan duvar imalatlarımız yapıldı. D ve E bloklarda ise bu imalatlarımız sonlandı. Dış cephe sıva ve boya işlemlerimiz ise D ve E blokta devam ediyor. A ve B blokta da başladı. Dış cephe giydirme kısımlarında D blokta cam balkonlarını dahi takmaya başladık. E blokta önümüzdeki aydan itibaren başlayacak. D ve E blok mekanik altyapıları bitti. A ve B blokta 16'ıncı kata kadar geldi. Elektrik imalatlarında D ve E blok imalatları bitti, A ve B blok 15'inci kadar geldi. Mobilya imalatlarımız ise 2019 yılı Şubat ayında başlayacak.

'BUGÜNE KADAR 175 MİLYON LİRA HARCANDI'

Bu güne kadar Central Balat projesi için toplamda 175 milyon liralık harcama yaptık. Sizlerin desteği ve teveccühüyle oluşan bu güzel eser için geri sayım başladı. Çok yakında sizlere Central Balat Yaşam Merkezi'ne gelecek markalarla ilgili bilgilendirme yapacağız. Markalarımızı seçerken çok seçici olduk. İstanbul'da, özellikle Nişantaşı ve Levent bölgelerinde bulunan Bursa'da olmayan restaurantlarla el sıkıştık. Sözleşme imzalanmasını müteakiben bunları da sizlerle paylaşacağız. 7 salonlu VIP sinemamızı da Cine Maximum ile birlikte hayata geçiriyoruz. Bin 500 metrekare gurme bir süpermarket, çocuk oyun alanları, performans merkezi, VIP bir fitness salonu bize farklılığı hissettirecek.

'İLKLERİN VE HAYALLERİN FİRMASIYIZ'

Projemizi farklı kılan diğer özel alanlardan biri de kulelerde bulunan sosyal tesislerimiz. Belki de projemize yatırım yaparken çok dikkat etmediğiniz, ama günlük hayatı eğlenceli ve farklı kılacak sosyal alanlar oluşturduk. Sadece belirli bir yaş grubunu değil, tüm sakinlerimizin hayatını özel kılacak alanlar tasarladık. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak, parti odası, misafir mutfağı, play station odaları, sinema odası, hobi odaları, özel spor odaları... Kısacası projemizi her alanda özel kılmayı ve sizlere farklı bir hayat sunmayı amaç edindik. Çünkü Central Balat sadece Yaşyakan Yapı AŞ'nin değil aynı zamanda Bursa'nın da gözbebeği olan bir proje. Biz Taşyakan olarak ilklerin ve hayallerin firmasıyız."