Bursa
Açık
24.2°

Bursa'nın virüs avcıları 24 saat sahada

SAĞLIK , 30 Mayıs 2020 Cumartesi, 13:59

Bursa'da koronovirüs ile mücadelede büyük çaba sarfeden 522 sağlık çalışanından oluşan 261 filyasyon ekibi bugüne kadar 35 bin kişiyi taradı.

Bursa'nın virüs avcıları 24 saat sahada

Bursa'da yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında 522 sağlık çalışanından oluşan 261 filyasyon ekibi, virüsü taşıyanların temas ettiği kişileri tespit etmek için 24 saat sahada görev yapıyor.

Türkiye'de ilk vakanın görmesinden itibaren Sağlık Bakanlığı koordinesinde illerde sağık müdürlüğünce oluşturulan filyasyon ekipleri, pandemiyle mücadeleye sahadaki özverili çalışmalarla büyük katkı sağlıyor.

Koronvirüsle mücadelede pozitif çıkan vaka pandemi hastanesine sevkedilirken, ikinci kritik aşama devreye giriyor. Halk Sağlığı Yönetim Sistemi'ne (HSYS) düşen bilgiler kapsamında vakanın yakın çevresi, ailesi, iş arkadaşlarının da aralarında bulunduğu tüm temaslar en ince noktasına kadar taranıyor. Bu kapsamda, Bursa'da görev yapan 261 ekip 17 ilçede 7 gün 24 saat esasıyla pozitif tanı konulan kişilerin temaslılarına ulaşarak, yeni tanı süreçlerini başlatıyor.

Türkiye genelinde 7 bin kişi filyasyon ekibinde görev alıyor. Bursa'da ise 522 sağlık personeli sahada. Doktor, ebe ve hemşirelerden oluşan filyasyon ekibi, iki ayrı gruptan oluşuyor. Ekipler vaka ortaya çıkar çıkmaz vakanın son 48 saat içindeki temaslılarını buluyor.

FOTOĞRAFLARLA BURSA'NIN VİRÜS AVCISI FİLYASYON EKİPLERİ

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Esma Kuzhan, ekiplerin çalışma şekli ve takip sistemini hakkında enBursa.com'a özel açıklamalar yaptı. 17 ilçede, 261 ekip ile bugüne kadar 35 bin tarama yapıldığını açıklayan Dr. Kuzhan, filyasyon ekibinin hastalığın yayılmasını engellemede büyük rol oynadığına işaret etti.

35 BİN FİLYASYON YAPILDI

Dr. Kuzhan şunları söyledi;

"Bursa genelinde 261 filyasyon ekibimiz var. Ekiplerimiz A ve B grubu olarak ikiye ayrılıyor. A grubumuzda hekimlerimiz ve yardımcı sağlık personellerimiz var. B Grubumuzda ise genellikle ebe ve hemşire gibi filyasyon konusunda aktif çalışan eğitimli personellerimiz var. Halk sağlığının temelinde filyasyon eğitimi var zaten ama ekipleri ilk kurguladığımızda filyasyonda neler soracaklarına kadar iz sürme süreciyle ilgili her konuda eğitim aldılar. Bunu yaparken, ilçe sağlık müdürlüklerimizle ilk vakanın görmesiyle birlikte ilimizde oluşturulan kriz masayla bağlantılı çalışıyorlar. İlk İl Pandemi planı yayınlandığında halk sağlığı hizmetlerinin başkanlığında bir operasyon merkezimiz vardı. Daha sonra ilk pozitif vakayla birlikte bu merkezimizi de içerecek şekilde Sağlık Müdürümüz başkanlığında tüm başkanlıkların içinde olduğu büyük bir kriz merkezi oluşturduk. Kriz merkezi hem vatandaşların hem de sağlık çalışanlarının sorularını yanıt verdi hem sahada aktif olarak çalışan ekibimizi lojistik olarak destekledi. Şu ana kadar yaklaşık 35 bin filyasyon yapıldı. Bu filyasyonlarda temaslıları, vakanın işyeri temasları, araçla seyahat edenlerin iki yan iki arka, iki ön koltuklarından tutunda her temaslıyı tek tek iğneyle kazdık ve şu anda geldiğimiz noktadan çok mutluyuz. "

İLÇE TEK TEK TARANIYOR

Filyasyon ekibinin en yoğun çalıştığı ilçelerden birisi de Osmangazi. Nüfus yoğunluğu nedeniyle birçok ilden büyük olan Osmangazi'de şu anda 26 ekip sahada görev alıyor. İlçede, vaka artışında 33 ekibe kadar çıkıldığını belirten çeken Osmangazi İlçe Sağlık Müdürü Dr. Betül Bakış, vakanın tesbitinden sonraki 48 saatin önemine dikkat çekti.

Dr. Bakış, şu bilgileri verdi:

"Osmangazi ilçemizde 26 ekiple filyasyon çalışmalarımız devam etmekte. Vakaların hızlandığı dönemde 33 ekibe kadar çıktık. Halk Sağlığı Yönetim Merkezimize vakamızın bilgileri düştüğünde, o günkü filyasyon ekibinin başındaki arkadaşımız, vakayı inceliyor ve filyasyon ekibine yönlendiriyor. Ekip, vaka ile iletişime geçiyor ve gerekli bilgi akışını sağlıyor. Vakanın kiminle yaşadığı, nerede çalıştığı, nasıl bir ortamda ikamet etteğini sorgulanıyor. Ve ekip gerekli hijyen koşullarını sağladıktan sonra sahaya çıkıyor. Gerekli işlemleri sürdürüyoruz.

SON 48 SAAT ÇOK ÖNEMLİ

Telefonla gerekli bilgileri alıyoruz ama sahayı gördüğümüzde farklı şeylerle karşılaşabiliyoruz. Tek daire olarak gittimiz bir evde bir apartman görebiliyorsunuz. Buradaki tüm süreçleri de sahadaki o arkadaşlarımız sağlıyor. Filyasyon tamamlandıktan sonra ekiplerimiz kuruma dönüş yapıyor. Sahada ekiplerimiz bu işlemleri yürütürken, merkezdeki hekim arkadaşlarımız da vakanın iş yerini sorguluyor ve iş yeri temaslarını belirlemeye çalışıyor. Bu belirlemeler bizim için önemli çünkü son 48 saatte kiminle temasa geçildiğini belirmememiz gerekli.

BİLGİ GİZLEMEK İSTEYENLER OLUYOR

Zaman zaman olumsuzluklar oluyor. Telefonda bilgi vermek istemeyen kişiler gibi. Önce onlara kendimizi anlatmak zorunda kaldık. Ekiplerimiz eve gittiğinde bilgilerini gizlemek isteyenler veya temaslıları hakkında bilgi gizlemek isteyenler de oldu. Onunla temas etmedim, işe gitmedim gibi ama bu konuda arkadaşlarımız çok titiz bir çalışma yürüttü. Bu konuda sahayı zorladık ama olumsuzlukların yanında olumlu olaylar da yaşadık. Arkadaşlarımızı iftar yemeklerine davet edenler de oldu.

KARANTİNA TAKİBİ

Filyasyon ekiplerimiz karantina sonrasındaki takip aşamasında da görev alıyorlar. 184 ya da farklı yerlerden ihbarlar geliyor, işilerin kurallara uymadığına dair. Filyaslyon ekiplerimiz kolluk kuvveti eşliğinde kişileri denetliyorlar evde olup olmadıklarını belirleyip, cezai işlemleri uyguluyorlar. Karşı taraf negatif tavırlar sergileyip, güvenlik anlamında sıkıntı olacağını seziyorsak, kolluk kuvvetini yanımıza alarak hareket ediyoruz. Bu anlamda da emniyetimiz bizlere çok destek oluyor."