Bursa
Açık
17.9°

Bursa'nın tarihi Hanlar Bölgesinde kaos çözülemedi!

BURSA , 04 Eylül 2020 Cuma, 16:31

Bursa'da tarihi Hanlar Bölgesinin ortaya çıkarılması amacıyla hazırlanan projeye iki hafta önce Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un da katıldığı törenle başlandı. Ancak Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin proje için gerekli hazırlıkları tam olarak yapmadığı, bölgedeki esnafın sesini yükseltmesiyle ortaya çıktı. Sorunun enBursa.com'da yer almasından sonra Büyükşehir Belediye yetkilileri esnafla bir araya gelmek zorunda kaldı.

Bursa'nın tarihi Hanlar Bölgesinde kaos çözülemedi!

Şehreküstü Mahallesi Cemal Nadir Caddesi'nde bulunan Kızılay binası ile Atatürk Caddesi'ndeki İŞKUR binasının yıkımı için söz konusu binalara komşu olan iş yerlerinde ikamet, ticari ve benzeri tüm faaliyetler sonlandırıldı ve esnafa 5 gün süre verildi.

Sorunların enBursa.com aracılığıyla kamuoyu gündemine gelmesinden sonra Büyükşehir Belediyesi, yıkımdan önce yapması gereken çalışmayı yapmak zorunda kaldı ve bölge esnafı ile bir toplantı düzenlendi.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ulaş Akhan, bölge esnafıyla Tayyare Kültür Merkezi'nde bir araya geldi. Toplantıda belediyeden esnafa uzlaşma çağrısı yapıldığı belirtilirken, anlaşmazlıkların mahkeme yoluyla çözüleceği kaydedildi.

Mağdur esnafların görüşleri şöyle:

'KOMİK RAKAMLAR'

"Mülk sahiplerine komik rakamlar teklif edildi. Bizim mülklerimizin fiyatı kesinlikle bu kadar değil."

'KİRACIYI DÜŞÜNEN YOK'

"Artık konuşmaktan çok yorulduk. Anlatmaktan çok yorulduk. Ne olacak ise olsun bir an önce zaten kiracıyı düşünen yok."

'ZORUMUZA GİDİYOR'

"Milenyum çağında yaşıyoruz. Dünyada bir çok bina yıkılıyor. Tereyağından kıl çeker gibi yapılıyor. Mağduriyet içerisindeyiz. Bursa'ya faydası olacak, turizm açısında iyi olacak bir proje ise ilk ben çıkayım hiç problem değil. Bana sormadan mülkünü satmak istiyor musun diye çıkın demeleri beni çok üzdü ve zorumuza gitti."

NE OLACAK?

Bölgede yapılacak yıkımların ağır iş makinaları yerine daha küçük makinalarla yapılacağı, esnafın sahibi olduğu mekanlara zarar verilmeyeceği toplantıdaki yetkililer tarafından beyan edildi.