Bursa
Çok Bulutlu
21°

Bursa'nın o bölgelerinde maske zorunlu ama...

BURSA , 10 Haziran 2020 Çarşamba, 17:31

Bursa Valiliği, Atatürk Caddesi, Hanlar ve Çarşılar Bölgesi ve Kent Meydanı gibi yoğunluğun çok olduğu cadde ve alanlarda vatandaşların ve işyeri sahiplerinin maske kullanımını zorun hale getirmişti. Ancak normalleşme adımları ile birlikte karara pek uyulduğu söylenemez. Maske kullanımı konusunda uyarılar yapılsa da yaptırım noktasında yeterince denetim yapılıp yapılmadığı sorusu yanıt bekliyor.

Bursa'nın o bölgelerinde maske zorunlu ama...

Normalleşme adımlarını açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Sağlık Bakanı ve Bilim Kurulu Üyeleri maske ve sosyal mesafe konusunda uyarılarını sürdürürken Bursa'da kameralara yansıyan görüntüler rehavet ortamı oluştuğu izlenimini veriyor. Bursa Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu, 21.05.2020 tarih ve 57 sayılı karar ile Atatürk Caddesi, Altıparmak, Setbaşı gibi caddeler ile Kapalı Çarşı ve alışveriş merkezleri gibi yoğunluğun çok olduğu alanlarda maske takma zorunluluğu getirmişti.

KARARLAR UYGULANMIYOR

Bursa Valiliği, Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacağını, duyurmuştu.

Bursa sokaklarında objektiflere yansıyan görüntüler zorunlu olan alanlarda çok sayıda kişinin maske takmadığını gözler önüne serdi. Bu durum 'yeterli denetimler yapılmıyor mu' sorusunu akıllara getirdi.