Bursa
Çok Bulutlu
18.8°

Bursa'nın milyonluk atletizm salonu düğün salonu olmaktan kurtuluyor!

BURSA , 19 Ekim 2019 Cumartesi, 08:43

Uluslararası atletizm salon yarışlarını Bursa'ya taşıyacak Osmangazi Atletizm Salonu projesinde yaşanan soruna Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu el koydu. Sorun neydi, neler olmuştu, kriz nasıl çözüldü? İşte yanıtlar...

Bursa'nın milyonluk atletizm salonu düğün salonu olmaktan kurtuluyor!

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Osmangazi Belediyesi'nin ortak projesinde bugüne kadar 20.5 milyon lira harcandı. Osmangazi Belediyesi 12.5, Spor Bakanlığı 8 milyon lira harcadı. Osmangazi Belediyesi tribünlerdeki koltukları taktı, soyunma odaları ve diğer tesisler hazırladı.

Sıra zeminde tartan pist yapımına geldiğinde Spor Bakanlığı projesinin yanlış olduğu ortaya çıktı. Bakanlık, salon yarışları için çok önemli eğimli pist yerine, açık havadaki gibi düz zemin pisti projesi hazırlamıştı. Her şey orada durdu.

Projenin 1.5 yıldır tamamlanamasına kızan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'ın "Eğer yapmazlarsa salonu Jimnastik Federasyonu'na veririm, o da olmazsa düğün salonu yaparım" şeklindeli düşüncesi basına yansıdı.

Ve sonunda krize Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu el koydu. Önceki gün Bursa'yı ziyaret eden Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, "Pistin acilen yeniden ihale edilmesi" talimatını verdi.

Olay gazetesi Başyazarı Ahmet Emin Yılmaz'ın aktardığına göre, tamamı ithal malzemeyle yapılacak yeni tartan pist için yaklaşık 7-8 milyon liralık bir maliyet söz konusu. Rakam büyük olduğu için de Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın önce ihale izni alması gerekiyor.

Söz konusu iznin kasım ayında çıkabileceği, aralık ayı sonunda da ihalenin yapılabileceği bildirildi.

İhale sonrası sürecin hızlı işeyeceği, 2020 yılında da Bursa Atletizm Salonu'nun atletizm yarışlarına ev sahipliği yapacak duruma gelebileceği kaydedildi.

OSMANGAZİ ATLETİZM SALONU

  • Küçükbalıklı Mahallesi'nde toplam 15 bin metrekare alan üzerine inşa edildi.
  • 8 kulvarlı ve 1000 kişilik seyirci kapasitesi sahip.
  • 830 kişilik tribünlerde, 88 adet VIP koltuk salon var.
  • Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği'nin (IAAF) belirlediği 2000 lükslük aydınlatma değerini karşılayan armatürler kullanıldı.
  • Aydınlatma için 356 adet özel tasarım LED aydınlatma armatürü kullanıldı.