Bursa
Hafif Sağanak Yağışl
16°

Bursa'nın 'korona maskesi' ile imtihanı!

BURSA , 09 Nisan 2020 Perşembe, 17:09

Korona virüs salgını nedeniyle tüm Türkiye'de olduğu gibi Bursa'da da toplu ulaşım, market ve pazar yerlerine maskesiz girmek yasaklandı. Ancak Bursalılar maskeye ulaşmakta büyük güçlük çekiyor. Eczanelerin maske satmasının da yasaklanmasından sonra vatandaş belediyeye muhtaç hale geldi. Ancak krize hazırlıksız olduğu anlaşılan Bursa Büyükşehir Belediyesi talepleri karşılayamıyor.

Bursa'nın 'korona maskesi' ile imtihanı!

Korona virüs salgını nedeniyle tüm Türkiye'de olduğu gibi Bursa'da da maske bulmak büyük bir sorun haline geldi.

Eczanelerin maske satması yasak. Maskeye ulaşmak için iki yol var. Ya PTT'ye başvurarak maske getirilmesini istemek ya da belediyelerin dağıttığı maskelerden almak. Tabii bulabilirseniz...

'MASKE DAĞITIMI YETERSİZ'

Bursa Büyükşehir Belediyesi, İçişleri Bakanlığının genelgesi doğrultusunda toplu ulaşım, market ve pazar yerlerine maskesiz girmeyi yasakladı, ertesi gün de BursaRay istasyonlarında maske dağıtılacağı açıklandı. Ancak her istasyonda dağıtım yapılmadığı gibi tek bir ekibin birkaç istasyon dolaştığı ve bu görüntülerin basın yayın kuruluşlarına servis edildiği ortaya çıktı.

Görüntüler, bin 500 kişilik ekiple sahada olduğunu açıklayan Büyükşehir Belediyesi'nin istasyon ve pazar yerlerinde maske dağıtımını iki kişiye emanet ettiği yorumlarına yol açtı.

Bursa'da maske dağıtımında yaşanan kaos vatandaşı da canından bezdirdi. Bursalılar şikayetlerini sosyal medyadan dile getirdi.

Bursalılar maske beklerken Büyükşehir Belediyesi'nin kardeş belediye Ağrı'ya araç yardımı yaptığını açıklamasına da tepkiler gecikmedi.

Belediye BUSMEK atölyelerinde günde 10 bin maske üretileceğini de açıkladı. Ancak maskelerin tek kullanımlık olduğunu hatırlatan vatandaşa göre, bu rakam yetersiz, girişimde de geç kalındı.

Maske tartışması sürerken, Bursa Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz'dan da çarpıcı bir açıklama geldi. Yılmaz, Büyükşehir yetkililerinden maske dağıtma organizasyonları olmadığı yanıtını aldığını söyledi.

'HERKESİN İNTERNETİ YOK'

Türkiye'nin korona virüs nedeniyle zorlu bir süreçten geçtiğini ve tüketicilerin başta gıda olmak üzere maske, kolonya ve temizlik ürünlerine ihtiyaç duyduğunu kaydeden Yılmaz, "Maskenin zorunlu kılınmasından sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla ücretsiz dağıtılması ve dağıtımın PTT vasıtasıyla sağlanacağı ve taleplerin E-Devlet üzerinden yapılacağı duyUruldu. Ancak bazı tüketicilerimizin E-Devlet üzerinden taleplerini iletebilmesi olanağı bulunmamakta, internet ve akıllı telefonu olmayanlar da bulunmaktadır. Bu nedenle tüketici taleplerinin karşılanması yerel yönetimler, eczaneler, muhtar, bekçi, polis ve Jandarma üzerinden yapılması hizmetin daha kısa süre içinde yapılmasını kolaylaştırmaktadır." dedi.

'BÜYÜKŞEHİR'İN ORGANİZASYONU YOKMUŞ'

Tüketici taleplerini iletmek üzere görüştüğü Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden "maske dağıtmak gibi bir organizasyonları olmadığı, maskenin ancak E-Devlet üzerinden ücretsiz alınacağı, bunun dışında bir yardımlarının olmadığı" yanıtını aldığını belirten Yılmaz, "Tüketicilerimizden gelen telefonlar veya görüştüğüm tüketiciler PTT vasıtasıyla kendilerine herhangi bir maske ve kolonya yardımı ulaşmadığını söylediler. Belki risk öncelik olan bölgeler öne alındığı için çoğu tüketiciye ulaşmamıştır. İşin aciliyeti göz önüne alınarak maske, kolonya ve 65 yaş üstü gıda yardımının daha sağlıklı bir organizasyonla sürdürülmesi gerektiğini düşünüyoruz." diye konuştu.

Mandaların tozlu yolculuğu
Mandaların tozlu yolculuğu
Hamsilos Koyu ziyarete açıldı
Hamsilos Koyu ziyarete açıldı
Kaz Gölü kurtuldu
Kaz Gölü kurtuldu
Karagöl her mevsim ayrı güzel
Karagöl her mevsim ayrı güzel