Bursa
Parçalı Bulutlu
11.2°
enBursa Haber

Bursa'nın iki tarihi okulu hurdaya çıktı!

BURSA , 12 Temmuz 2018 Perşembe, 18:20

Bursa'da Eylül 2017'de deprem riski nedeniyle yıkılmasına karar verilen 13 okuldan ikisinde; Demirtaşpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde moloz kaldırma çalışmaları sürüyor. Her ikisi de Bursa'nın en köklü okullarından olan liselerde yer alan çok sayıda eşya ve atölye malzemesi hurdaya çıkarıldı!..

Bursa'nın iki tarihi okulu hurdaya çıktı!

Bursa'nın tarihi Tophane semtinin tarihi simgelerinden biriydi, Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi...

Tarihi 1868 yılına kadar giden, Bursa'nın en eski ve en köklü eğitim kurumları arasındaydı. Tekstilden otomotive, bilişimden tasarıma onlarca bölümde milyonlarca genç, milyonlarca "zanaatkar" yetiştirdi. Mezunlarından sayısız başarılı isimler çıktı. İçinde müzesi olan nadir okullardan biri, belki de tekti!

Tıpkı Tophane gibi Bursa'nın en köklü okullarından biriydi, Demirtaşpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de... O da tıpkı Tophane gibi sayısız "zanaatkar" yetiştirmiş, Bursa sanayisine sayısız "teknik adam" kazandırmıştı.

Üstelik adeta ikisi de para basıyor, yani üretim yapıyordu. Örneğin, Demirtaşpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin Matbaa Teknolojileri Bölümü öğrencilerinin çalıştığı Matbaa Atölyesi, sadece 2017 yılında 100 ton kağıt işleyerek, 572 bin liralık üretim yapmıştı.

Şimdi bu iki okul da yıkıldı, yıkılıyor... Yanında izaha muhtaç iddialar ve soru işaretleriyle...

FOTOĞRAFLARLA İKİ TARİHİ OKULUN SON HALİ

YIKIM KARARI EYLÜL 2017'DE ALINDI

Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı'nın talebi üzerine kentteki 142 okulun deprem riski taşıyabileceği bilgisini verdi. Bakanlık da 142 okulun deprem incelemesini yaptırdı. İnceleme sonucunda toplam 13 okul binasının deprem riski olduğu belirlenerek, yıkım kararı verildi.

Milli Eğitim, bu durumu kamuoyuna Eylül 2017'de açıkladı ve şöyle denildi:

"Okulları yıkıp 1 yıl içinde yenisi yapacağız."

İşin içinde "deprem riski" olması nedeniyle karar Bursa kamuoyunda fazla tartışılmadı. Ancak evdeki hesap da çarşıya uymadı!.. Bir yılın dolmasına yaklaşık 2.5 ay var. Ancak örneğin, en eski ve en köklü iki okulun yıkım çalışmaları bile tamamlanmış değil.

İDDİALAR BİRBİRİNİ KOVALIYOR

Yıkım çalışmaları devam ederken, hem Tophane'de hem Demirtaşpaşa'da iddialar birbirini kovalıyor.

Tophane semti sakinleri, yıkım çalışmalarının tamamlanmasıyla ortaya çıkacak alanda otel yapılacağı ya da bölgenin otoparka dönüştürüleceğini iddia ediyor.

Bir başka iddia da iki teknik lisenin atölyelerinde bulunan çok sayıda tezgah ve makineyle binalarda yer alan radyatörler, fiber kablolar, kapılar, demirler, pencereler... yani bir inşaattan ne çıkarsa her şeyin hurdaya çıkarıldığı yönünde...

Gelişmeleri ve iddiaları enbursa.com'a değerlendiren, kendisi de Demirtaşpaşa'da Makine Öğretmeni olan KESK'e bağlı Eğitim Sen Bursa Şube Başkanı Atakan Erdağı, şunları söyledi:

Demirtaşpaşa Lisesi'nin enkazındaki pimapenlerin koruyucu etiketleri bile hala üzerinde...

'TARİHİ BİNA ZOR YIKILDI'

"Demirtaşpaşa'nın tarihi taş binası zor yıkıldı. Aslında o depreme dayanıksız değildi. Baraj inşaatlarında kullanılan kompresörlerle zor yıkıldı."

'BİRÇOK MALZEME YIKIM FİRMASINA'

"Tezgahlarımızın bir çoğunu başka okullara verdik. Ancak götüremediklerimiz, kalanlar da, okulun içindeki tüm malzemelerle beraber yıkım firmasına veriliyor. Mesela demir, elektrik kabloları, bilimum cihazlar... Ne varsa orada. Hurdada satılıp karşılığında gelir elde edilecek ne varsa yıkım karşılığında veriliyor. Yani para ödemeden yıkma, o şekilde bir çalışma yapılıyor. Orada mesela 2. Dünya Savaşı'ndan kalma tezgahlar var. Örneğin onlar hurda fiyatına alınmıştır. Bunlar eski tezgahlar, ama çalışır vaziyette tezgahlar. Olmasa bile öğrenci eskiyle yeniyi görüyor. Ya da taşınamayacak kadar ağır, döküm bölümünde model bölümünde ya da kapatılmaya yüz tutan bazı bölümlerdeki malzemeler..."

'SIFIR KABLOLAR HURDAYA GİTTİ'

"Demirtaşpaşa, karar sonrası 1 yıl atıl kaldı. İnternet kabloları, fiber kablolar daha yeni döşenmişti, sıfır döşenmişti. Hepsi hurdaya gitti. O firmalar onları kesti aldı. O kablolar çok para ediyor tabii... Kapılar, borular, armatürler..."

'15 AYDA BİTECEK DENİYOR'

"Yıkılan okullar ihale edilmiş. Başlama ve bitişi 15 ay. Projeleri çizildi. 15 ay içinde, başlandığı zaman yerine yenisi yapılacak deniyor. Şu anda molozlar kaldırılıyor. 13 okul var Bursa'da. Bazıları aylar öne yıkıldı, ama çivi çakılmadı."

Feci kaza kamerada
Feci kaza kamerada
İşte dünyanın en güzel plajları
İşte dünyanın en güzel plajları
Böbrek taşı tedavisinde yeni yöntem
Böbrek taşı tedavisinde yeni yöntem
Ayı dehşeti! İşte çocuklara böyle saldırdı
Ayı dehşeti! İşte çocuklara böyle saldırdı