Bursa
Açık
25.1°

Bursa'nın Dijital Gösterim Merkezi... Her ay farklı bir tema...

BURSA , 22 Temmuz 2020 Çarşamba, 12:48

İletişim Başkanlığı Bursa Bölge Müdürü Ali Fuad Gölbaşı, Bursa Millet Bahçesi'nde izlenime açılan Dijital Gösterim Merkezi'nde basın mensupları ile bir araya geldi. Gölbaşı, Dijital Gösterim Merkezi ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nın amaç ve faaliyetleri ile bölge müdürlüklerinin yapılandırma süreçleri hakkında bilgiler paylaştı.

Bursa'nın Dijital Gösterim Merkezi... Her ay farklı bir tema...

Bursa'da yıkılan Atatürk Stadı'nın yerine inşa edilen Millet Bahçesi bünyesinde Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından oluşturulan Dijital Gösterim Merkezi, 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümünde kapılarını açmıştı. Aralarında Bursa'nın da bulunduğu Çanakkale, Samsun, Konya, Kayseri, Antalya ve Diyarbakır'da oluşturulan ve 15 Temmuz'u unutturmamak adına hazırlanan Dijital Gösterim Merkezlerinde, hain FETÖ darbe girişimi karşısında milletin verdiği mücadele ve kazanılan zafere ilişkin önemli anlar Temmuz ayı boyunca dijital ortamda sergilenecek.

"15 Temmuz Milletin Zaferi" temalı Dijital Gösterim Merkezinde basın mensuplarıyla bir araya gelen İletişim Başkanlığı Bursa Bölge Müdürü Ali Fuad Gölbaşı, merkez hakkında bilgi verdi.

GÖRME VE İŞİTME ENGELLİLER UNUTULMADI

Dijital Gösterim Merkezlerinde ziyaretçilerin Covid-19 salgınına karşı gereken tedbirler alınarak ağırlandığını açıklayan Gölbaşı, "Görme engelli vatandaşlar için 'görme engelli yolu' bulunan Gösterim Merkezlerinde, aynı zamanda işitme engelli vatandaşlarımız için de işaret lisanıyla anlatım imkânı da bulunuyor. Dijital Gösterim Merkezi, hafta içi ve hafta sonu 12:00-20:00 saatleri arasında vatandaşlarımız tarafından ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek." dedi.

Gölbaşı, şöyle devam etti:

HER AY FARKLI BİR TEMA VE KONSEPT GELİŞTİRİLECEK

"Her ay içeriklerini farklı bir tema ve konsept üzerine geliştirecek olan Dijital Gösterim Merkezlerinde, gelecek aylarda, SİHA, Anadolu Uçak Gemisi, Hürkuş gibi Türkiye'nin yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği üstün teknolojiye sahip savunma sanayii üretimlerinin dijital haritalama (mapping) gösterimi yapılacak.

ANADOLU'NUN YÜZLERİ DİJİTAL PLATFORMDA

360 derece görsel deneyim alanında ise 30 Ağustos Zafer Bayramı, Selçuklu Mimarisi, Göbeklitepe, Anadolu'nun Yüzleri gibi tarihi ve kültürel temaların da dijital gösterimleri gerçekleşecek. Ara Güler, Necip Fazıl Kısakürek, Mevlana Celaleddin-i Rumi gibi tarihi şahsiyetlerin dijital hologram gösterimlerinin de yapılacağı merkezlerde aynı zamanda Türkiye'nin 2023 hedefleri ve mega projeler gibi atılımlar da ziyaretçilere sunulacak."

MERKEZDE BEŞ AYRI BÖLÜM YER ALIYOR

5 bölümden oluşan Dijital Gösterim Merkezi'nin ilk bölümünü fuaye alanı oluşturuyor. Ziyaretçiler, fuaye alanında gösterim merkezi hakkında bilgi alırken, aynı zamanda üç boyutlu hologram gösterimini izleyebilecek. Dijital gösterimde aynı zamanda sinematik ses sistemi de bulunuyor. 360 derece görsel deneyim alanından sonra dijital haritalama gösterimi de gerçekleştiriliyor. Bu bölümdeki gösterimde, 15 Temmuz hain darbe girişiminin dönüm noktaları üç boyutlu ve sinematik ses sistemi ile ziyaretçilere eşsiz bir gösterim fırsatı sunuyor.

İLETİŞİM BAŞKANLIĞI BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ

İletişim Başkanlığı Bursa Bölge Müdürü Ali Fuad Gölbaşı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı faaliyetleri ve taşra teşkilat yapılanması hakkında da bilgi verdi. Gölbaşı açıklamalarında şunları söyledi;

"Sayın Fahrettin Altun'un başkanlığında iletişimi milli çıkarlar doğrultusunda stratejik bir bakış açısıyla ele alan İletişim Başkanlığı, ülke markasının itibarını koruyacak ve yükseltecek bir anlayışla ulusal ve uluslararası boyutta çalışmalar gerçekleştirmektedir. Başkanlığımız, ulusal iletişim politikasını yürütmek, devletin iletişiminin koordinasyonunu sağlamak ve söylem birliğini tesis etmek, kamu kurum ve kuruluşlarının kamusal iletişim standartlarını belirlemek, kamu diplomasisi faaliyetlerini yürütmek, milletimiz ile devletimiz arasındaki iletişim akışını yönetmek, etkin ve nitelikli bir medya alanına katkı vermek amacı doğrultusunda birçok faaliyet yürütmektedir. İki yılı geride bırakan İletişim Başkanlığı, mülga Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanlığının yerine getirdiği tüm görevleri devralmıştır.

Ülkemizin köklü kurumlarından TRT'nin yanı sıra bağlı kuruluşları Basın İlan Kurumu ve Anadolu Ajansının faaliyetlerinin koordinasyonu ve denetimi de yine İletişim Başkanlığının sorumluluğuna verilmiştir. Bununla birlikte devlet ile millet arasında iletişim köprüsü vazifesi gören ve dünyanın en büyük ölçekli kamu iletişim platformu olan Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) de Başkanlığımız bünyesinde faaliyet yürütmektedir. Başkanlığımızın merkez teşkilatında 8 Daire Başkanlığı, Türkiye'nin farklı noktalarında 18 Bölge Müdürlüğü ve yurt dışında 36 Basın Müşavirliği bulunmaktadır.

BURSA BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ

Şubat 2020 itibarıyla Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Taşra Teşkilatına bağlı 18 İl Müdürlüğü yeniden yapılandırılarak Bölge Müdürlüklerine dönüştürülmüştür. Bursa Bölge Müdürlüğümüzün görev sorumluluk alanında Bursa, Yalova ve Bilecik illeri bulunmaktadır. Bölge Müdürlüklerimiz medyayla münasebetler, kurumsal iletişim ve halkla ilişkiler ile kamu diplomasisi ağırlık olmak üzere üç ana başlık altında hizmet verecektir."