Bursa
Açık
20.1°
enBursa Haber

Bursa milletvekillerinin profili

BURSA , 25 Haziran 2018 Pazartesi, 15:32

24 Haziran milletvekili genel seçimleriyle Bursa'yı Parlamento'da temsil edecek isimler belirlendi. İşte Bursa Milletvekillerinin profili...

Bursa milletvekillerinin profili

24 Haziran milletvekili genel seçimlerinde Bursa'da 2 bölgede 20 milletvekili seçildi.

İŞTE BURSA'NIN YENİ MİLLETVEKİLLERİ

AK PARTİ 11, CHP 5, MHP ve İYİ PARTİ 2'şer milletvekili çıkardı. 7 Haziran seçimlerine kıyasla, AK PARTİ, CHP ve MHP'nin milletvekili sayıları değişmedi.

10 İSİM İLK KEZ VEKİL SEÇİLDİ

Bursa'nın 20 milletvekilinden yarısı ilk kez Parlamento'ya gidiyor. AK PARTİ'de 6, CHP ve MHP'de 1'er, İYİ PARTİ'de 2 isim ilk kez milletvekili seçildi. AK PARTİ'de 5, CHP'de 4 ve MHP'de 1 olmak üzere 10 isim zaten milletvekiliydi. Milletvekilleri arasında seçim rekoru MHP Genel Sekreteri İsmet Büytükataman'a ait. Büyükataman, 5'inci kez milletvekili seçildi.

AK PARTİ'de Mustafa Esgin, Refik Özen, Ahmet Kılıç, Vildan Yılmaz Gürel, Zafer Işık ve Atilla Özdün, CHP'de Yüksel Özkan, MHP'de Mustafa Hidayet Vahapoğlu, İYİ PARTİ'de İsmail Tatlıoğlu ile Ahmet Kamil Erozan ilk kez milletvekili oldu.

YAŞ ORTALAMASI 51

Bursa milletvekillerinin en genci AK PARTİ'li Ahmet Kılıç. Kılıç, 32 yaşında. Bursa'nın en yaşlı milletvekili ise İYİ PARTİ'li Ahmet Kamil Erozan. Erozani 68 yaşında. Milletvekillerinin yaş ortalaması ise 51.

4 KADIN MİLLETVEKİLİ

20 milletvekilinden 4'ü kadın. Kadın milletvekili sayısı AK PARTİ'de 2 ve CHP'de 2.

ÇOĞU AVUKAT

Avukat milletvekilleri çoğunlukta. Listede 5 avukat var. Milletvekillerinden biri emekli büyükelçi, ikisi ekonomi profesörü, üçü mühendis/mimar, biri eczacı, diğerleri de serbest meslek sahibi.