Bursa
Parçalı Bulutlu
34.9°

Bursa Milletvekili Tatlıoğlu: Acilen Afet bölgesi ilan edilmeli

BURSA , 15 Haziran 2020 Pazartesi, 17:28

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, geçtiğimiz hafta dolu felaketi yaşanan Keles Kozağacı'nın afet bölgesi ilan edilmesi çağrısında bulundu.

Bursa Milletvekili Tatlıoğlu: Acilen Afet bölgesi ilan edilmeli

Yaklaşık 160 bin kiraz ve ceviz ağacının bulunduğu Keles 'e bağlı Kozağacı bölgesinde geçtiğimiz hafta etkili olan dolu yağışı meyve ağaçlarına büyük zarar vermişti.

Bölgeye giderek vatandaşlarla görüşen ve zararı yerinde tespit eden Tatlıoğlu, konuyu Meclis'te yaptığı basın toplantısı ile bir kez daha gündeme getirdi.

Yüzde 70 ila 90 arasında zahiyat bulunduğunu belirten Tatlıoğlu, "Türkiye'de tarımsal sigortanın çok eski olmaması, ve çiftçilerin sadece yüzde 25'inin bu sigortadan yararlanabilir durumda olması çifçi ve tarım kesiminde çok ciddi bir ekonomik darboğazı daha da derinleştirmektedir. Bizim önerimiz buralarda acilen adet bölgesi ilan edilmesi." dedi.

Tatlıoğlu, Kozağacı bölgesinde meyve ağaçlarının mevcut zararı dışında 2 yıl boyunca verimini yüzde 50 kaybedeceğinin uzmanlar tarafından dile getirildiğini vurguladı.