Bursa
Açık
20.4°

Bursa Milletvekili Özkan ,Bakan Koca'ya sordu: İddialar doğru mu ?

BURSA , 29 Temmuz 2020 Çarşamba, 10:12

Aile hekimlerine ücretsiz olarak verilen kişisel koruyucu ekipman dağıtımının durdurulduğu yönündeki iddialara dikkat çeken Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan, "sağlık çalışanlarının koruyucu kişisel ekipmanlarının kısıtlanmasını bir hekim olarak doğru bulmuyorum" dedi. Özkan, konuyla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yanıtlaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi verdi.

Bursa Milletvekili Özkan ,Bakan Koca'ya sordu: İddialar doğru mu ?

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan, aile hekimlerine ücretsiz olarak verilen kişisel koruyucu ekipman dağıtımının durdurulduğu yönündeki iddiaları Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne taşıdı.

Corona virüsü ile mücadelede en ön saflarda yer alan Aile Sağılığı Merkezlerindeki (ASM) sağlık çalışanlarına "İhtiyacınız olan malzemeleri kendi cebinizden karşılayın" diye yazı gönderildiği ve yine Sağlık Bakanlığı tarafından kişisel koruyucu ekipman verilmemesinin salgında "normalleşme" dönemine girildiği gerekçesi ile durdurulduğu iddia edilmektedir. " diyen Özkan, Covid-19 salgını devam ederken, ayrıca ikinci dalganın oluşabileceği bilim insanları tarafından sık sık vurgulanırken sağlık çalışanlarının koruyucu kişisel ekipmanlarının kısıtlanmasını bir hekim olarak doğru bulmadığı vurguladı.

"KAMUOYU AÇIKLAMA BEKLİYOR"

Sağlıkçıların maske ücretinin bile ödenmediğine dikkat çeken Özkan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanmasını istediği soru önergesinde, şu sorulara yer verdi;

"İddia edildiği gibi Aile Hekimlerine ücretsiz olarak verilen kişisel koruyucu ekipman dağıtımı durduruldu mu? 04/07/2020 tarihinde Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi'nin açılış töreninde "Tehlike henüz geçmiş değil, son vakaya kadar ülkemiz de vatandaşlarımız da bu riskin altında" diye bir açıklamanız olmuş idi. Eğer söylediğiniz gibi tehlike devam ediyorsa koruyucu ekipman dağıtımı niçin durduruldu? "İhtiyacınız olan malzemeleri kendi cebinizden karşılayın" diye yazı gönderildiği doğrumu dur? Aile Hekimlerine iş yerinde ve ev ziyaretlerinde kullandıkları koruyucu maske bile verilmediği doğru mu? Aile Hekimlerine, Covid-19 tanısı konulan ve evlerinde karantinaya alınan hastalara her gün ev ziyaretleri yapmaları talimatı verildiği doğrumu dur? Doğru ise söz konusu hekimler görevlerini yaparken koruyucu ekipmanlarını nereden ve nasıl temin edeceklerdir? Her gün binin üzerinde hastaya Kovid-19 tanısı koyulmakta iken, koruyucu ekipman dağıtımını durdurmak hekimlerimizin ve diğer sağlık çalışanlarının sağlığını riske atmıyor mu? Bu iddialar karşısında Kamuoyuna bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?"