Bursa
Açık
23.6°

Bursa Kirazlıyayla Meclis gündeminde

BURSA , 22 Temmuz 2020 Çarşamba, 22:17

Bursa'nın Yenişehir ilçesine bağlı Kirazlıyayla Mahallesinde devam eden maden direnişi Meclis gündemine taşındı. Görüşmeler sırasında CHP'li Nurhayat Altaca Kayışoğlu'na Yenişehir'den gelen bir telefon Yenişehir'deki olayların devam ettiğini ortaya koyarken, CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, "Köylü kadınlar topraklarını savunuyorlar. Uğramadıkları zulüm, görmedikleri baskı, işitmedikleri tehdit kalmadı." dedi. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı İsmail Tatlıoğlu da iktidar grubuna seslenerek, "Bunlara gerçekten kör ve sağır kesilmeniz vicdanımızı ciddi anlamda yaralıyor." diye konuştu.

Bursa Kirazlıyayla Meclis gündeminde

Pınar Gültekin cinayetiyle yeniden gündemin ilk sırasına oturan kadına yönelik şiddet Meclis Genel Kurulundan farklı yankılara yol açtı.

Bursa'nın nın Yenişehir ilçesine bağlı Kirazlıyayla Mahallesinde devam eden maden direnişini Meclis gündemine taşıyan CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, başta kadınlar olmak üzere köylülere yönelik jandarma engelini anlattı.

Kirazlıyayla'da bugünkü eylemler sırasında 12 köylü kadın Jandarma tarafından gözaltına alındı. O sırada CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu köylüler tarafından telefonla bilgilendirildi.

CHP Grup Başkan Vekili Özel de gelişmeleri Meclis gündemine taşıdı:

'KÖYLÜ KADINLARIN GÖRMEDİKLERİ ZULÜM KALMADI'

"... kadına karşı şiddet bütün gruplar tarafından kınanırken, bunun hep birlikte mücadele edilmesi gereken bir konu olduğu ifade edilirken özellikle Adalet ve Kalkınma Partili kadın milletvekillerimizin dikkatine bir konuyu sunmamız gerekiyor.

Bursa Yenişehir Kirazlıyayla'da Lübnanlı bir maden şirketi, adı da Meyra... Köylü kadınlar topraklarını savunuyorlar. Uğramadıkları zulüm, görmedikleri baskı, işitmedikleri tehdit kalmadı. Yenişehir Kaymakamı 'Toplanmayın, pandemiden üçer bin lira ceza keserim, sonra bir daha keserim, icrayla topraklarınızı sattırırım.' tehdidinde bile bulundu. Jandarma kadınları, teyzeleri evlerine kadar takip edip adres tespiti yaptı. Daha önce gözaltıyla gündeme gelmişlerdi, bir yandan hukuk mücadelesi sürdürüyorlar. Şirket dün köyün sulama için son kalan kaynağı Kamışlı Gölüne giden yolu kapatmış; teyzeler de beton mikserlerinin önüne geçip durmuşlar.

'BİRAZ ÖNCE TELEFOIN GELDİ'

Biraz önce sayın vekilimiz, Bursa milletvekilimize çığlıklar içinde telefonlar geldi, bana dinletti. 60 yaşından büyük 12 annemizi, teyzemizi, kadını gözaltına almışlar. Bir tane, daha önce de Sevgi Teyze 'Ben, Cumhurbaşkanımız ne istediyse verdim, hep ona oy verdim.' diye ağlayan Sevgi Teyze. Sizden rica ediyorum: Bursa Yenişehir'de, Kirazlıyayla'da örgütünüz, teşkilatınız vardır, üyeleriniz vardır. Bu çevre mücadelesini, her bir tanesini partinize karşı siyasi kalkışma sanıyorsunuz, neredeyse hepsi partinize oy veren değerli insanlar ve orada bir şahsiyet var -bütün çevre davalarında karşıya tespit edilen- adı Sevda Kaya.

'NEREDE BİR ENERJİ PROJESİ VARSA'

AR-GE Başkan Yardımcısı AK PARTİ'de, Ankara ilinde herhâlde. Kendisini 'Cumhurbaşkanlığının danışmanıyım.' Soru önergesiyle soruyoruz: 'Böyle bir şirketten danışmanlık almıyoruz.' diyor. 'Ben, Berat Bey'in danışmanıyım.' diyor. Nerde bir enerji projesi nerde bir çevre konusunda duyarlılık, gidiyor orada bu baskıları organize ediyor. Kaymakamı, Jandarma Komutanı'nı kendisine kul etmiş orada, teyzelere bu zulmü reva görüyor. Ben, AK PARTİ'nin kadın milletvekillerine hodri meydan! Gitsinler, baksınlar, bir telefon açsınlar, o köyde en güvendikleri üyeye sorsunlar ama bir haksızlık var, Allah aşkına buna bir 'Dur.' deyin. Ben duyduklarımdan üzülüyorum, sırayla tek tek telefon açıyorlar, o köyün sesini duyun lütfen."

Özel'in konuşmasının ardından AK Parti Grup Başkan Vekili Özlem Zengin'in Bursa Emniyet Müdürü Tacettin Aslan'ı telefonla arayarak Yenişehir'deki gelişmelere ilişkin bilgi aldığı öğrenilirken, konu İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı İsmail Tatlıoğlu tarafından da kürsüye taşındı.

Tatlıoğlu, şöyle konuştu:

'BAHSEDİLEN İSMİ HER YERDE DUYUYORUZ'

"... biraz önce Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkan Vekilinin bahsettiği Bursa Yenişehir ilçesi, Kirazlıyayla köyündeki olayla ilgili çok kısa bir değerlendirme yapmak istiyorum. Ben daha on gün önce oradaydım ve köylülerin pankartında ne yazıyor bunu sizinle paylaşmak istiyorum -bunlara zaman zaman da "terörist" deniyor- pankartta şu yazıyor: 'Ey, benim güzel devletim, bizim düzenimizi bozdurtma.' Oradaki mesele, çevre meselesinden ziyade, üç yüz elli yıllık bir köy düzeninde insanların hayata tutunma mücadelesi; gerçekten çok yaşlı teyzelerin, kadınlarımızın, öncelikle o köylü kadınlarımızın hayata, geleneklerine tutunma mücadelesi. Bunlara gerçekten kör ve sağır kesilmeniz vicdanımızı ciddi anlamda yaralıyor. Bahsedilen ismi -ben tekrar etmiyorum- her defasında gittiğimizde her ağızdan duyuyoruz ve bu ismi başka projelerde de duyuyoruz. Bursa Büyükorhan Karaağız köyündeki biyokitle enerji projesinde de duyuluyor. Buraların temel amacı, geleneksel yaşamlarını sürdürmek. Lütfen, lütfen... Buralarda yoksunuz, oralarda bari olun, bunu sizden rica ediyorum."