Bursa
Açık
21.7°

Bursa için 7 adım

BURSA , 19 Haziran 2020 Cuma, 13:24

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, düzenlediği basın toplantısında Bursa'da hayata geçirilecek 7 çalışmayı duyurdu.

Bursa için 7 adım

Aktaş, 5 Haziran'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın telekonferans yöntemi ile açılışını yaptığı Millet Bahçesi için 'Biraz küçük olmadı mı' sözlerini hatırlattı.

ATATÜRK SPOR SALONU VE YÜZME HAVUZU YIKILIP MİLLET BAHÇESİ'NE EKLENECEK

Aktaş, birinci konu olarak spor salonu ve yüzme havuzunun yıkılacağını söyledi. 18 dönümlük alanın 31 Temmuz tarihine kadar yıkılacağı açıklandı.

Aktaş'ın duyurduğı 2. konu ise Hanlar Bölgesi'nin etrafının açılmasıydı.

HANLAR BÖLGESİ'NDE YIKIM BAŞLIYOR

Aktaş, toplantıda 31 Ağustos 2020 tarihine kadar ilk binaların (5-8 arası) yıkılacağın söyledi ve "Kamu binalarıyla anlaşmalar yapıldı. Özelden de anlaşma yaptıklarımız var. Süreç hızlıca sürüyor. Cumhurbaşkanımız konuyla alakalı detaylı bilgi verdiğimde heyecan duydu. Bu bölgeyi tarih adasına çevireceğimizi ifade etti. Bakan Murat Kurum beye törenle yapın talimatı verdi." sözleri ile konuyu Bursa kamuoyuna duyurdu.

Aktaş, 3. konu olarak yarım kalan T2 hattına değindi.

"T2 İHALESİ 31 TEMMUZ'A KADAR BİTECEK"

"T2 hattıyla alakalı maalesef devamiyeti sağlayamadık" diyen Aktaş, "Cadde esnafının sorunlarının giderilmesi, üst geçitlerin açılması ve sürecin toparlanması için girişimimiz oldu. 8100 metrelik, 700 metre yer altı olmak kaydıyla t2 hattının tamamlanarak t1 hattına entegre edilmesi noktasında kaynak oluşturmak ve prosedürü aşmamız gerekiyordu. 31 Ağustos tarihine kadar ihalesi bitecek. İnşallah önümüzdeki yıl sonu itibariyle artık eksiği aksağı kalmadan bu hattı t1 ile entgere ederek çalıştıracağız. Gerek finansman ve gerek farklı prosedürlerle alakalı, hem yüzeydeki inşaat çalışmaları ve sinyalizasyon çalışmalarını yapacağız" ifadelerini kullandı.

Aktaş 4. konu olarak Çelik Palas'ın arkasındaki 39 dönümlük alanda hyer alan 32 yıllık binanın akıbetine değindi ve şöyle konuştu:

ÇELİK PALAS MİLLET BAHÇESİ OLUYOR

" Bursa'yı seven Bursa'da basın faaliyetini icra eden insanlar olarak kaygı, eleştiri, önerilerinizi dile getirdiniz. Geçen sene kasım ayında başlamış bir süreçti, Özelleştirme İdaresi'ndeki bir yer. Ticari rantı olan ve yarım kalan bir süreç. 30 Eylül 2020 tarihine kadar Çelikpalas Otel arkasındaki bu alanın inşallah yıkacağız ve Millet Bahçesi'ne dönüştüreceğiz. Bursa'nın yeşil hüviyetine kavuşması için çalışacağız. Cumhurbaşkanımıza da gösterdiği hassasiyetten dolayı teşekkür ediyorum."

Aktaş'ın açıkladığı 5. konu ise Doğanbey Millet Bahçesi ve otoparkıydı.

DOĞANBEY MİLLET BAHÇESİ VE OTOPARKI

Aktaş, "Doğanbey Toki konutlarının olduğu ve Doğanbey Millet Bahçesi ve otoparkıyla bu alanın tanımlanmış bu projesi de 31 Ekim 2020 tarihine kadar ihale edilip çalışmaları başlatılmış olacak" dedi.

Toplantıda açıklanan 6. konu ise Gökdere Millet Parkı'nın ihalesiyle ilkgiliyedi.

GÖKDERE MİLLET PARKI

"31 Aralık 2020 tarihine kadar ihale edilecek" diyen Aktaş, " Gökdere Millet Parkı, bir yanı Yıldırım bir yanı Osmangazi ilçemizi ilgilendiren bu alanda da ihalenin yıl sonuna kadar yapılacağını ifade ediyorum. Projesi hazır. Gökdere Millet Bahçesi'nin ihalesinin yapılacağını belirtmek istiyorum" şeklinde konuştu.

Aktaş'ın açıkladığı son adım ise Bey Sarayı ile ilgiliydi. Aktaş şöyle konuştu:

BEY SARAYI'NIN OLDUĞU BÖLGEYE TARİH ADASI

"Bizi de heyecanlandıran önceki başkanımızın gayretinin olduğu konudur. Osmanlı'nın ilk sarayı Bey Sarayıdır. Ordu Evi'nin olduğu alan, bununla alakalı süreç de başladı. Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Biz bu bölgeyi, Osmangazi Belediyemizin de çalışmaları var. Biz burayı tarih adasına dönüştürmek istiyoruz. Hanlar bölgesi, Osmangazi Orhangazi, Bey Sarayı Hisar Bey sarayı'nın gerçek kimliğine kavuşması için Orduevi öncelikle taşınarak burada şehir adına önemli bir noktanın oluşacağını ifade etmek istiyorum. Süreç başladı. Gerekli çalışmalar karşılıklı başladı. Milli Savunma Bakanımız ve Genel Kurmay Başkanı ile Ordu komutanlarımıza teşekkür ediyorum. "

Aktaş, önümüzdeki dönemde özellikle kentsel dönüşümle ilgili müjdeli haberler olacağını ifade etti ve şunları söyledi:

"KENTSEL DÖNÜŞÜM ADINA ÖNEMLİ HAMLELER OLACAK"

"İnşallah kültür sanat turizm ama özellikle kentsel dönüşümle alakalı muhtemelen 1 ay sonra Bursa'mızın yeni hedefleriyle alakalı size bazı açıklamalarım olacak. Şunu ifade etmek istiyorum. Bursa geçirdiği süreçlere rağmen Türkiye'nin en güzel şehirlerinden bir tanesi. İnançlıyız, heyecanlıyız. Hepsi birbirinden değerli bakanlarımız, milletvekillerimiz, İl Başkanımız ilçe başkanlarımız, ilçe belediye başkanlarımız bu şehirde iz bırakmaktan başka hiçbir heyecanımız yok. Biz fitne fesat yapmadan, asla ve asla farklı mahalle ve mahfillere kaymadan konumuza odaklanmışız. Sayın Cumhurbaşkanımızın Bakanlarımızın , önümüzdeki ay açıkladığımda kentsel dönüşüm projelerinin şehrimiz adına önemli hamleler olacağını, sizi ve kamuoyunu heyecanlandıracağına yürekten inanıyorum."