Bursa
Açık
20.4°

Bursa EYT'de şikayet tartışması

BURSA , 11 Eylül 2020 Cuma, 19:18

Bursa EYT Derneği'nin Dernekler Masasına şikayet edildiğine ilişkin olarak enBursa.com'da yer alan haberlerin ardından kurucu üye Kemal Gül'den bir açıklama geldi.

Bursa EYT'de şikayet tartışması

Bursa EYT Derneğinde kurucu üye ve genel sekreter olarak görev alan Kemal Gül, EYT derneklerinin, büyük bir hukuksuzlukla karşı karşıya kalmış milyonlarca insanın kul hakkını sırtında taşıyan; usullere ve kurallara önemle dikkat etmesi gereken STK'lar olduğunu belirtti.

Bursa'da ve Eskişehir'de EYT'nin ilk meşalesini yakan bir avuç insandan biri olduğunu kaydeden Gül, yargıya taşınan bir konuda hayali düşmanlar yaratıldığını savundu.

Bursa EYT Derneği yönetimini yetersiz kalmakla eleştiren Gül, usul hataları konusundaki uyarılarının dikkate alınmadığını söyledi. EYT Derneği genel merkezini de eleştiren Gül, "Yönetim kadrosundaki üyelerin ilettiği önemli bir konuyu dikkate almayan, kendi içinde demokratik ve adil olamayan bir yapı, böylesine büyük bir hak davasının mücadelesini nasıl verebilirdi ki?" dedi.

Bursa EYT Derneği'nden 24 Şubat 2020 tarihinde noter kanalıyla yönetim kurulu ve denetleme kurulu üyeleri de içinde olmak üzere toplam 12 kişinin istifa ettiğini belirten Gül, ancak 6 ay sonra bile istifalarının işleme konmadığını e-devlet'ten gördüklerini anlattı. Bunun usulsüz bir durum olduğunu kaydeden Gül, 24 Temmuz 2020 tarihinde kurucu, yönetim kurulu üyeliklerinin ve genel sekreterlik görevinin düşürülmesi için 24 Şubat 2020 tarihli noter kanalıyla verdiği istifa ile Dernekler Masasına başvurduğunu anlattı.

Başvurusunun bir şikayet olmadığını ve istifası yaklaşık 6 ay işleme konmadığı için Dernekler Masasına gitmek zorunda bırakıldığını kaydeden Gül, DERBİS sistemi üzerinde yapılan kontrollerde istifaların Dernekler Masasına bildirilmediğinin görüldüğünü belirterek, "Daha sonra bu konunun bir denetimi gerektirdiğini tarafıma belirtmiş, bunun üzerine Bursa EYTSYD derneğine denetime gitmişlerdir.

27 Temmuz 2020 tarihinde yapılan denetim sonucu çeşitli usulsüzlüklerden cezalar yazıldığını ve 17 Eylül 2019 tarihinde yapılan genel kurulun da usulsüz olması gerekçesiyle konunun mahkemeye intikal ettiğini öğrendim. Peki üyeliğim? Onu da denetim sonrası 21 Ağustos 2020 tarihinde iptal etmişlerdi. Yani üye olmadığım bir dernekte 6 aya yakın bir süre yönetici ve üye olarak göründüm." diye konuştu.

Gelişmelerin EYT camiasında duyulmasından sonra sosyal medyada küfür ve hakaretlere şahit olduklarını ifade eden Gül, "Bu işler hallederizlerle, hata yapa yapa öğreneceğizlerle, hataların üstünü örtün, kol kırılır yen içinde kalır gibi akıl dışı söylemlerle yürümez. Bu işler, bu görevlerin hakkını veren ve hakkı yenmiş dava arkadaşlarımızın kul haklarını büyük bir inanç ve azimle, yetkin, liderliğe haiz kişilerin sahiplenip, yürüteceği mücadele ile yürür." Dedi.