Bursa
Çok Bulutlu
12.1°

Bursa diğer büyükşehirlerin gölgesinde kaldı!

BURSA , 08 Nisan 2020 Çarşamba, 13:51

Korona virüs salgını belediyeler için de olağanüstü durumlarda verdikleri refleksler bakımından önemli bir sınava dönüştü. Bu süreçte başta Ankara, İstanbul ve Gaziantep olmak üzere bazı büyükşehir belediyeleri yaptıkları çalışmalarla öne çıktı. Türkiye'nin en büyük dördüncü şehri olmasının yanı sıra iktidarın kazandığı en büyük kent olan Bursa ise gelinen süreçte diğer büyükşehirlerin gölgesinde kalmakla eleştiriliyor.

Bursa diğer büyükşehirlerin gölgesinde kaldı!

Koronavirüs salgını sürecinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, "Hiç kimseyi aç ve açıkta bırakmayacağız" sözleri ve ilk günden bu yana yaptığı çalışmalarla en çok dikkat çeken isimlerden biri oldu. Yavaş, başlattığı bağış kampanyası ile de çok konuşuldu.

ANKARA BÜYÜKŞEHİR'İN SOSYAL YARDIMLARI

Yavaş, Ankara'da yoksullardan işini kaybedenlere, simitçilerden evlerde gündelikçi olarak çalışan kadınlara kadar pek çok kesimi kapsayan nakdi ve ayni yardım kampanyası başlatarak uygulamaya soktu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi AŞTİ'ye yerleştirilen termal kameralar ile Ankara'ya gelen yolcuların ateşlerini ölçmeye başladı. Hem vatandaşlara hem de sağlıkçılara ücretsiz maske dağıtımı uygulamaları sürdürüldü. Kentte dezenfeksiyon çalışmaları aralıksız sürdürüldü.

SİMİTÇİLERE MADDİ DESTEK VE GIDA YARDIMI

Ankara Büyükişehir Belediyesi ilk etapta 150'si engelli çalışan, 775 simitçiye 500'er lira maddi destek ve gıda desteği başlattı. Engelli simitçilerin ise gıda malzemeleri evlerine götürüldü.

ESNAFA 9 MİLYON ÖDEME

Ankara'da zor duruma düşen küçük esnafa yardımcı olabilmek için belediye ve bağlı şirketlerden alacağı olan 570 esnafa toplam 9 milyon 204 bin TL ödenmesine karar verildi.

EYT'LİLER UNUTULMADI

Ankara Büyükşehir Belediyesi EYT'lileri de unutmadı.İşini kaybeden desteği ile ilgili mesaj almayan EYT'lilere başvuru yapmaları için çağrı yapıldı.

TEMİZLİKÇİ KADINLARA DESTEK

Ankara'da evlere temizlik desteğine giden ve bu süreçte gelir kaybına uğrayan kadınlar da destek kapsamına alındı.

17 BİN 492 KİŞİYE NAKİT DESTEĞİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 62 inşaat işçisi, bin 790 temizlik işçisi, bin 44 kıraathane çalışanı, ayrıca açlık sınırı altı 11 bin 407, taksici, servis, dolmuş, terzi, kuaför, müzisyen, seyyar simit-satıcı 3 bin 189 kişi olmak üzere toplam 17 bin 492 kişiye nakit destek kartları dağıttı.

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINA İŞ KAYBI DESTEĞİ

"Salgın sürecinde şoförlerimizin yaşadığı mağduriyetin farkındayız" diyen Ankara Büyükşehir, Özel Halk Otobüsleri, Özel Toplu Taşıma Araçları ve dolmuşlara da ulaşım desteği başlattı.

İSTANBUL'DA YAPILAN ÇALIŞMALAR

Koronavirüs salgınında kuşkusuz onlarca ülkeden daha kalabalık olan İstanbul için alarm seviyesi çok daha yüksek. Bu süreçte İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise yaptığı çalışmalarla dikkat çekmeyi başardı.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR'İN SOSYAL YARDIMLARI

İstanbul'da Büyükşehir tarafından 16 milyonun temel gıda ve hijyen malzemesi için online dağıtım ağı kuruldu.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA 2800 KAPASİTELİ KONAKLAMA İMKANI

Otellerle işbirliği yapılarak sağlık çalışanlarına 2 bin 800 kişilik konaklama imkanı sağlandı. İstanbul Yardımlaşma ve Koordinasyon Merkezi kuruldu. Yenikapı Miting Alanı, Beylikdüzü Gürpınar Su Ürünleri Hali ve Maltepe Miting Alanı geçici karantina ve sahra hastane alanları olarak belirlendi. İstanbul Bilim Kurulu oluşturuldu. 19 kapalı spor salonu da 1.983 yatak kapasiteli geçici hastane alanı için hazır hale getirildi.

SOKAKTA KALANLAR UNUTULMADI

İstanbul'da sokakta kalan vatandaşlar da unutulmadı. Sokakta kalan vatandaşlar, sağlık kontrollerinin düzenli olarak yapılacağı, barınma ve beslenme ihtiyaçlarının karşılanacağı merkezlerde ağırlanmaya başlandı.

9 BİN AİLEYE MADDİ DESTEK, ESNAFA CAN SUYU

İstanbul Büyükşehir, sosyal yardımlarla da öne çıktı. Ekrem İmamoğlu tarafından başlatışlan bağış kampanyasına 1.5 günde 6 milyon 529 bin TL bağışlandı. Belediye 9 bin ihtiyaç sahibi aileye 300 ve 600 TL'lik 2 aylık desteğe başladı. Tamamen dezenfekte edilmiş araçlar ve hijyenik önemlerle 100 bin çocuğa süt dağıtımı sürdü. İstanbulluya hizmet eden ve zor günlerden geçen özel halk otobüsü esnafına 30 milyon TL destek ödemesi yapılamsı kararlaştırıldı.

HER GÜN MASKE ÜRETİMİ VE ÜCRETSİZ DAĞITIM

Beklediye hem kendisi yüz koruyucu maske üretmeye başladı, hem de gönüllü olarak üretmek isteyenleri destekledi. 3D yazıcılarla üretilen maskeler sağlıkçılara ve vatandaşlara ücretsiz ulaştırıldı. Toplu taşıma araçlarında 100 bin maske dağıtıldı. İstasyonlarda termal kameralarla ateş ölçümü başlatıldı.

500 BİN İHTİYAÇ SAHİBİNE YARDIM KOLİSİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi son olarak 500.000 adet yardım kolisi için ihale yaptı ve ihaleyi canlı yayınladı. 500 bin koliyi ihtiyaç sahiplerine ulaştıracak olan Büyükşehir sosyal yardımları da 775 milyona çıkardı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi de bu süreçte korona seferberliği başlatarak öne çıkan belediyelerden biri oldu. Türkiye'de ilk kez maske üretimine başlayan ve halka ücretsiz dağıtan Gaziantep Büyükşehir, diğer tedbirleri ile de dikkat çekti.

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NİN KORONA SEFERBERLİĞİ

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, koruyucu-önleyici tedbirler için denetimleri ve çalışmaları hızlandırdı. 2 ayaklı mücadelede yayınlanan genelgeler doğrultusunda Büyükşehir Belediyesi, hem dezenfekte ve temizlik çalışmalarını sıklaştırdı hem de sosyal desteklerle vatandaşa hizmet götürmeye devam etti.

TÜRKİYE'DE İLK DEFA BİR YEREL YÖNETİM MASKE ÜRETİMİNE BAŞLADI

Koronavirüs salgınına karşı, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (GASMEK), maske üretimine başladı. GASMEK, 21 usta öğretici ve 8 biçki dikiş kursiyeriyle maske üretimine başladı. Kurs merkezinde Sağlık Bakanlığı standartlarına uygun günlük 10 bin maske üretilerek halka ücretsiz dağıtılmaya başlandı..

KURSİYERLERE İSTİHDAM

Belediye ve Gaziantep Valiliği ile koordineli olarak yapılan faaliyette çalışan kursiyerlerin korona tehdidi ortadan kalktıktan sonra başka iş yerlerinde istihdamı kararlaştırıldı.

BÜYÜKŞEHİR ŞEHRİN GİRİŞ ÇIKIŞLARINA ATEŞ ÖLÇERLE ÖLÇÜM YAPIYOR

Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Valiliği'yle yaptığı ortak çalışma neticesinde şehrin giriş ve çıkışlarında temin ettiği ateş ölçerlerle vatandaşların muayenesine başlandı.

CORONAYA KARŞI OTOBÜS VE TRAMVAYLARA SOSYAL MESAFE ŞERİDİ

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede değinilen "toplu taşımalarda araç içindeki yolcuların oturma şekli yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde olması" gerektiğinin belirtilmesinden sonra Büyükşehir örnek bir uygulama başlattı. Tramvay ve bünyesinde bulundurduğu otobüsler başta olmak üzere bütün toplu taşıma araçlarına yönelik "Sosyal Mesafe Şeritleri" çekilmeye başlandı. Büyükşehir Belediyesi ekipleri, gündelik dezenfektan çalışmalarının yanı sıra her tramvay durağına el dezenfektanı yerleştirdi.

VİRÜSE KARŞI YEŞİL SABUN VE ÇAMAŞIR SUYU DAĞITIMI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde özellikle kenar mahalle ve köylerde Gaziantep'e özgü yeşil sabun ve çamaşır suyu dağıtımı yaptı. Hijyen tedbirleri kapsamında yürütülen çalışmalara sokak hayvanları da dahil edilerek farkındalık oluşturuldu, kentin 140 noktasında yer alan hayvan besleme noktalarında ilaçlama ve dezenfekte çalışmaları yapıldı, vitamin destekli yemlerin dağıtımı sıklaştırıldı.

ÇOCUKLARA 200 BİN KİTAP!

Sağlık Bakanlığı'nın evde kalınması çağrısı üzerine, öncelikle okulları tatil olan çocukların evde boş zamanlarını değerlendirmesi için yeni çalışmalar üretildi. Büyükşehir Belediyesi, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı 200 bin adet yüz temel eserin ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine dağıtımına başladı.

BURSA GERİ PLANDA KALDI ELEŞTİRİSİ

65 yaş üstü vatandaşlar ile kronik rahatsızlığı olanların alışverişlerine yardımcı olan, talep edenlere günde iki kez sıcak yemek gönderen Bursa Byükşehir Belediyesi ise Türkiye'nin en büyük. 4. şehri olmasına ve iktidarın kazandığı en büyük belediye olmasına rağmen sosyal yardımlarda eksik ve geç kalmakla eleştiriliyor.

SOSYAL YARDIM KAMPANYASI 1 NİSAN'DA BAŞLADI

Bilindiği gibi Bursa Büyükşehir Belediyesi her ay 30 bin temel gıda kolisi, her gün 10 bin aileye ekmek dağıtımı, her hafta 10 bin sebze meyve filesi, ayda 30 bin hijyen kolisinden oluşan sosyal paket ile toplamda 130 bin kişiye dokunduklarını açıklamıştı. Ancak bu sosyal kampanya 1 Nisan'da devreye alındı.

SOSYAL YARDIMLAR YETERSİZ Mİ?

Bursa gibi Türkiye'nin en kalabalık şehirlerinden birinde bu yardımların yetersiz kalacağı ile ilgili tartışmalar da başladı.

Sosyal medyada kampanyaya başvurmakta zorluk çektiklerini ya da yapılan başvurulara geri dönüş gelmediğini ileten paylaşımlar da dikkat çekti.

'MASKE DAĞITIMI GÖSTERMELİK' ELEŞTİRİSİ

Bursa'da bir başka tartışma ise maske dağıtımı ile ilgiliydi. Büyükşehir Belediyesi istasyonlar, duraklar ve pazaryerlerinde ücretsiz maske dağıtıldığını açıklamıştı.

Ancak çok sayıda Bursalı pek çok pazar yeri ve istasyonda dağıtım yapılmadığını öne sürerek sosyal medyadan tepki göstermişti.

Bursaray'dan paylaşılan fotoğraflarda da vatandaşların maskesiz yolculuk yaptıkları görülmüştü

Bazı paylaşımlarda dağıtım yapan kişilerin aynı kişiler olması sebebiyle uygulamanın göstermelik olup olmadığı sorgulanmıştı.

MASKE ÜRETİMİ YENİ BAŞLADI

Bursa Büyükşehir Belediyesi maske üretimine de yeni başladı. Belediyeden yapılan açıklamada,BUSMEK bünyesinde kurulan tesiste, günlük 10 bin kapasiteli maske üretimine başlandığı bildirildi.

Ünlülerin bilinmeyen hastalıkları
Ünlülerin bilinmeyen hastalıkları
Doğu Karadeniz'in Pamukkalesi
Doğu Karadeniz'in Pamukkalesi
Yeni BMW 4 Serisi ne zaman çıkacak?
Yeni BMW 4 Serisi ne zaman çıkacak?
Yaz ve kış bir arada
Yaz ve kış bir arada