Bursa
Açık
32.9°

Bursa'dan İtalya'ya otobüs, Romanya'ya tramvay

EKONOMİ , 06 Kasım 2019 Çarşamba, 10:03

Son yıllarda ihracat listesindeki ikinciliği Kocaeli'ye kaptırsa da Bursa bir zamanlar hayal olarak görülen alanlarda üretim yapmayı başarıyor. Son örnek ticari araçlar ve demir tekerlekli kent içi araçlardan geldi. Bursa, bu iki alanda İtalya ve Romanya'nın toplu ulaşım araçlarını üretmeye başladı.

Bursa'dan İtalya'ya otobüs, Romanya'ya tramvay

Dünden bugüne Bursa'daki gelişmeleri yakından takip eden duayen gazetesi Ahmet Emin Yılmaz, Olay gazetesindeki köşesinde iki önemli gelişmeyi duyurdu.

"Bursa'da artık olmazları başaran bir sanayi ve üretimi var." yorumunda bulunan Yılmaz, Bursa'nın İtalya ve Romanya'nın toplu ulaşım aracı ihtiyacını karşılamaya başladığını aktardı.

Yılmaz'ın yazısı şöyle:

" (...) Bursa'daki Karsan tesislerinde üretilip Roma Belediyesi'ne teslim edilen 227 otobüs İtalya'nın başkenti Roma caddelerinde yolcu taşımaya hazırlanıyor. Citymood modeli otobüsler Roma caddelerinde günün 20 saati yolcu taşıyacak.

Tek kalemde Roma Belediyesi'ne 227 otobüs ihraç eden Karsan yı lsonuna kadar da bin otobüs ihracat hedefliyor. Bu gelişme, lastik tekerlekli araçlar bakımından önemli ve Bursa'yı da üretici kent olarak farklı bir noktaya taşıyor.

Yanı sıra...

Demir tekerlekli kent içi araçlar başarısını kanıtlayan Durmazlar üretimi tramvaylar Bursa, Kocaeli, Samsun yollarında yolcu taşırken; Bursa'nın onuru kabul edilebilecek bir haber de dün sabah geldi.

Türkiye'nin ilk yerli tramvay üreticisi olan Durmazlar'ın Romanya'nın başkenti Bükreş'te tramvay ihalesini kazanması raylı sistem araçları üretimi ve ihracatı açısından büyük önem taşıyor.

100 tramvaylık sözleşmeyi kapsayan ihale, kuşku yok ki Avrupa'da başka kentlerin kapılarını da Bursalı Durmazlar'a açacak."