Bursa
Parçalı Bulutlu
23.8°

Bursa'dan başlayıp Detroit'e uzanan bir macera: Middlesex

KÜLTÜR-SANAT , 08 Ocak 2020 Çarşamba, 19:03

enbursa.com'un günün kitap önerisi, Jeffrey Eugenides'in Middlesex adlı yaptı... Kitapta Bursa'dan başlayıp Detroit'e uzanan maceracı bir yaşamın hikayesi var.

Bursa'dan başlayıp Detroit'e uzanan bir macera: Middlesex

1922 yılı Olimpos, yani Uludağ ve Kurtuluş Savaşı'nda Türkiye...

Bursa Yunan birliklerinin işgali altında.

Kahramanımızın büyük annesi Desdemona, Olimpos dağı eteklerinde İpekböceği koza hanesinde üretim yapmaktadır.

Yazar Jeffrey Eugenides, ailenin Kurtuluş Savaşı sırasındaki göçünü ve Amerika'da devam eden yaşamını, dönemin atmosferi altında başarılı bir şekilde anlatıyor.

Middlesex 9 yılda yazılmış, üç kuşak ve iki kıtaya yayılan bir ailenin hikayesini akıcılıkla ele almış ve 35 dile çevrilmiş önemli bir eser. 2003 Pulitzer ödüllü. Ayrıca bazı listelerde (BBC'nin 2015 yılında dünyanın önde gelen kitap eleştirmenleri arasında yaptığı anketin sonucu) 21 yüzyılın en iyi 12 romanı arasında gösterilmiş.

"Ben iki kez doğdum: İlkinde 1960 yılının Ocak ayında, Detroit için inanılmaz derecede dumansız bir günde kız olarak ve daha sonra tekrar 1974 yılının Ağustos ayında Petoskey'de bir acil kliniğinde, ama bu defa ergenlik çağında bir delikanlı olarak." diye başlıyor hikâye. Kuşaklar boyunca ondan ona geçip sonunda küçük bir kızın, Calliope Stephanides'in bedeninde çiçeklenen bozuk bir genin hikâyesi bu.

KİTAPTAN BİR ALINTI

"Hangi yönden bakarsanız bakın yine işin özü değişmez: Büyük buluşlar, ipek ya da yerçekimi olsun, genelde umulmadık armağanlardır ve hep ağaç altında aylaklık edenlere kısmet olurlar."