Bursa
Çok Bulutlu
20.4°

Bursa'dan Afrika'ya şifa götürdü

BURSA , 05 Ocak 2020 Pazar, 14:05

Bursa Şehir Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdür Yardımcısı Nesrin Demirkan, Bursa'dan Afrika çöllerine sağlık götürdü. Sağlık Gönüllüleri Derneği'nin çalışmaları kapsamında Nijer'de bulunan Demirkan, Bursa'dan Afrika'ya şifa götürdü.

Bursa'dan Afrika'ya şifa götürdü

Bursa Şehir Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdür Yardımcısı Nesrin Demirkan'ın öyküsünü Olay gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz, bugünkü köşesine taşıdı.

Yılmaz'ın yazısı şöyle:

"İlk olarak... Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı adına hastane kurma çalışmalarına katılmak için 2012 yılında Nijer'e giden sağlık ekibi içinde yer aldı. Çölün ortasında, sağlık hizmeti tanımayan yoksul Afrika insanıyla öyle tanıştı.

Dahası...

Nijer'le ve çöl ortasındaki zor yaşamla gönül köprüsü de o zaman kuruldu.

Bursa Şehir Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdür Yardımcısı Nesrin Demirkan yıllar sonra yeniden Afrika çöllerinde ve Nijer'in yoksul insanlarıyla bir arada.

Bu kez...

Kısa adı TİKA olan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Başhemşireliğini üstlendiği Sağlık Gönüllüleri Derneği ile birlikte Nijer'de bulunuyor.

Sağlık taramaları yapıyor, cerrahi müdahalelere katılıyor. Bursa'dan gidip Afrika çölünde yoksul insanlara şifa dağıtıyor.

Özellikle...

Kadınlar ve çocuklara yönelik çalışırken Afrika'nın sıcak insanlarının içten coşkusuyla karşılaşmanın da huzurunu yaşıyor."