Bursa
Açık
22.2°

Bursa'daki selin nedeni hızlı tren projesi mi?

BURSA , 26 Haziran 2020 Cuma, 11:41

Bursa'nın Kestel ilçesinde meydana gelen ve 5 kişinin yaşamını yitirdiği, bir kişinin de halen kayıp olduğu sel felaketinin arkasında hızlı tren projesi mi var? Sele tren güzergahının havzayı bölmesi mi yol açtı? İşte bu sorulara yanıt geldi.

Bursa'daki selin nedeni hızlı tren projesi mi?

Olay gazetesi Başyazarı Ahmet Emin Yılmaz, bugünkü yazısında Katırlı yamaçlarındaki köylerde pazar akşamı meydana gelen sel felaketinin hızlı trenin viyadük, tünel, güzergah inşaatını akla getirdiğini belirterek, "Tren güzergahı havzayı böldüğü için mi sele yol açtı?" sorusunu gündeme taşıdı.

AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu'nun konuyla ilgili ilgililerden rapor istediğini kaydeden Yılmaz, Çavuşoğlu'nun verdiği bilgileri de köşesinde aktardı.

Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Dudaklı bölgesinde 21 Haziran itibariyle tünel çalışmaları başlamamış olup, Bandırma-Bursa-Ayazma-Osmaneli Hızlı Tren Projesi güzergahında Viyadük-9 için temel ve elevasyon imalatları devam ediyor. Viyadük-9 güzergahında büyük su akışı kaydedilmemiş olup, bölgede yapılan kazı, dolgu, taş duvar imalatlarında sel hasarı, köy üzerinde malzeme akışı gözlenmemiştir. Tamamen bir doğal afet olayıyla karşı karşıyayız. Acılarımızı sarmaya devam ederken, insanımızın kafasında evham oluşturmamak adına herkes sağduyulu davranmak zorunda."