Bursa
Çok Bulutlu
15.6°

Bursa'daki o bina çürük değil sağlam!

BURSA , 25 Mart 2020 Çarşamba, 22:00

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca'nın kamuoyuna "depreme dayanıksız denilerek kapatıldı, özel okula kiralandı" şeklinde lanse ettiği binanın, kapatılan Prof. Dr.Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesinin ana binası olmadığı ortaya çıktı. Eğitim öğretim faaliyeti için tahsis edilen ek hastane binasının "statik yönden sağlam ve dayanıklı" olduğu yönünde rapor bulunduğu ortaya çıktı.

Bursa'daki o bina çürük değil sağlam!

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, geçen yaz kapatılarak Bursa Şehir Hastanesi yerleşkesine taşınan Prof. Dr.Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nin özel okula kiralandığını öne sürdü.

Bursa halkının yanıltıldığını iddia eden Karaca'nın kendisinin yanıldığı ve yanlış binada inceleme yaptığı ortaya çıktı.

Buna göre, özel okul faaliyetine izin verilen binanın hastane ana binası değil, ek binası olduğu bildirildi.

Binanın CHP'li Karaca'nın iddia ettiği gibi çürük değil, sağlam olduğu da ortaya çıktı.

Binayla ilgili hazırlanan raporda mevcut binanın performans analizinde 50 yılda aşınma olasılığının yüzde olan deprem durumuna hemen kullanım ve 50 yılda yüzde 2 olan deprem durumu için can güvenliği preformans seviyesini sağladığı bildirildi.

Statik tadilat projesi hazırlanmasına gerek olmadığı belirtilen raporda, binanın "statik yöndem sağlam ve dayanıklı" olduğu ve "özel okul" olarak kullanılmasında bir sakınca olmadığı kaydedi.

İŞTE O RAPOR