Bursa
Parçalı Bulutlu
21°

Bursa'daki berberlerde COVİD-19 iddiası

BURSA , 17 Mayıs 2020 Pazar, 20:29

Türkiye'nin dört bir yanından korona virüse yakalanan berber ya da kuaför haberleri gelirken, Bursa'da da koron virüs tespit edilen 5 berberin tedavi altına alındığı iddia edildi. Geçtiğimiz hafta faaliyete başlayan yüzlerce kuaför ve berberin COVİD-19 taraması yapılmadan çalışmaya başladığı belirtildi.

Bursa'daki berberlerde COVİD-19 iddiası

81 ildeki berber ve kuaför salonlarıyla güzellik merkezleri İçişleri Bakanlığı kararıyla 21 Mart 2020 saat 18:00 itibariyle faaliyetlerini geçici süreyle durdurdu. Bu süre içerisinde söz konusu iş yerleri kapanırken, bakanlık genelgesi ise berber ve kuaförler 11 Mayıs tarihinde yeniden faaliyetlerine başladı.

Korona virüs tedbirleri kapsamında belirli hijyen kurallarına uymak kaydı ile müşteri kabul etmeye başlayan 2 binden fazla kuaför ve berber iş başı yaparken, Bursa'da hafta içi korona virüs şüphesiyle hastaneye başvuran 5 berberin COVİD-19 testinin pozitif çıktığı ileri sürüldü.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken görevleri nedeniyle halkla yakın temas halinde olan berber ve kuaförlerle yanlarında çalışan personele virüs taramasının da yapılmadığı belirtildi.

'ÜCRETSİZ COVİD-19 TESTİ YAPILMALI'

CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan, kuaför, berber ve güzellik salonu çalışanlarına her 14 günde bir periyodik olarak COVİD-19 testinin ücretsiz yapılması ve düzenli olarak takip edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

COVİD-19 pozitif kuaför ve berberlerin sayısının arttığı yönündeki haberlerin ilgili sektör çalışanlarında büyük tedirginlik yarattığını belirten Prof. Dr. Özkan, şunları söyledi:

"İş yerleri yaklaşık 45 gün kapalı kalan, bu dönemde ekonomik olarak zor duruma düşen, hükümetin açıkladığı destek paketlerinden yararlanamayan, kirasını, vergisini, stopajını ödemek zorunda kalan ve çalışma arzusu içinde olan esnafımız ve çalışanları, diğer sektör çalışanları gibi büyük bir risk altındadır.

'89 BİN 295 İŞLETME RİSK ALTINDA'

Türkiye'de Ticaret Bakanlığı verilerine göre 2019 yılında 85 bin 967 kayıtlı iş yeri olarak kuaför ve berber bulunmaktadır. Güzellik merkezi adı altındaki işletme sayısı ise 3 bin 328 dir. Toplam işletme sayısı 89 bin 295 adettir. Kayıt dışı işletme olmadığını varsayarak, her işletmede ortalama 2 kişi çalışarak, günde 10 müşteri kabul etmesi halinde temas edilen kişi sayısı 1 milyon 785 bin 900 olacaktır. Sağlık Bakanlığı verilerine göre 1 kişinin yaklaşık 2 kişiye virüsü bulaştırabileceği tespiti düşünüldüğünde, gerek çalışanlar gerekse müşteriler açısından ciddi bir halk sağlığı sorununu ortaya çıkacağı aşikardır. Hal böyle iken hemen her gün COVİD-19 pozitif kuaför ve berberlerin sayısının arttığı haberleri de medyada yer almakta, bu da ilgili sektör çalışanlarında büyük tedirginlik yaratmaktadır.

'TEST UYGULAMALARI SÖYLEMDE KALMAMALI '

Bu nedenle kuaför, berber ve güzellik salonu çalışanlarına her 14 günde bir periyodik olarak COVİD-19 testinin ücretsiz yapılması ve düzenli olarak takip edilmesi işveren, çalışanlarını ve o hizmeti alan vatandaşımızı rahatlatacaktır. Bugüne kadar Sağlık Bakanlığı tarafından test ile ilgili herhangi bir açıklama duyurulmadığı gibi, şayet bu testlerin yapılması programa alındı ise, uygulama 'sağlık çalışanlarına her 5 günde bir test uygulanacağını bildiren genelge'de olduğu gibi kağıt üzerinde ve söylemde kalmamalıdır."

Normalleşme ciğerle başladı
Normalleşme ciğerle başladı
Yavru yaban keçileri hastane bahçesine indi
Yavru yaban keçileri hastane bahçesine indi
'Hatalıyım sıkıyorsa ara' yazdı, kaza yaptı
'Hatalıyım sıkıyorsa ara' yazdı, kaza yaptı
Takoran Vadisi'nde sezon başladı
Takoran Vadisi'nde sezon başladı