Bursa
Parçalı Bulutlu
20.5°

Bursa'daki 'Atatürk Kros Yarışı' skandalına bir tepki daha

BURSA , 07 Kasım 2019 Perşembe, 15:19

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 81'inci ölüm yıl dönümü öncesi Bursa'da Milli Eğitim'in yol açtığı skandala tepkiler giderek büyüyor. CHP'nin ardından eğitim sendikaları da milli eğitime tepkili...

Bursa'daki 'Atatürk Kros Yarışı' skandalına bir tepki daha

Uludağ Rotary Kulübü'nün düzenlediği 10 Kasım Atatürk'ü Anma Kros Yarışlarına Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün ilk etapta olur vermesi, ancak daha sonra katılımı engellemesine eğitim sendikalarından da tepki gecikmedi.

Eğitim-Sen Bursa Şube Başkanı Derya Şimşek Aksakal, enBursa.com'a yaptığı açıklamada, her şeyden önce bir spor etkinliği söz konusu ise Milli Eğitim'in teşvik edici olması gerektiğini belirterek, çocukların okullarda enerjilerini harcayacak yeterli alan ve zaman bulamadığını belirtti.

Aksakal, açıklamasını şöyle sürdürdü:

'ART NİYET ARIYORUZ'

"Keşke Milli Eğitim daha fazla okul ve öğrencinin katılımını sağlayan bir yol izleseydi. Devrimleri ile bize ışık olan Atatürk'e atfen düzenlenen bir spor müsabakasına katılımı engellemenin altında maalesef art niyet arıyoruz. Atatürk Haftası'nda düzenlenen bir spor etkinliğini desteklemenin Milli Eğitimin görevi ve sorumluluğu olduğunu düşünüyoruz. Geldiğimiz süreçte bu ve benzeri kararların "eğitimci" bilinciyle alınmadığını görüyor ve Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün bu tutumunu doğru bulmadığımızı belirtiyoruz."

NE OLMUŞTU?

SKANDAN ANKARA GÜNDEMİNDE

Konuyla ilgili bir tepki de Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona'dan geldi.

'TALİMAT TARİKATTAN GELDİ'

Rona, "Ülkede eğitimi yönetenlerin dünden bu güne Atatürk ve onun yarattığı değerler ile sorunlu olduğunu biliyoruz. Bu yarışmaya dair engelleme çabalarının da altında yatan gerçek gerekçenin bu olduğu bizce çok açıktır.
Çeşitli kurum ve kuruluşlara dair engelleme çabası içine giren Ormangazi ilçe milli eğitim müdürlüğü, her türlü tarikat ve cemaat faaliyetleri için okul kapılarını sonuna kadar aralamaktan da geri durmuyor.
Osmangazi İlçe milli eğitim müdürlüğü son dakika yazısı için talimatı hangi tarikatten aldıysa kamuoyunun bunu bilmeye hakkı vardır. Sembolik olarak yönetici koltuğunda oturanlar gerçekte eğitimi kimlerin adına yönetiyorsa Atatürk'ü Anma koşusuna katılımı da aynı odaktan talimatla engellemişlerdir" ifadelerini kullandı.