Bursa
Az Bulutlu
24°

Bursa'da yüzlerce ağaç kesildi!

BURSA , 23 Mayıs 2019 Perşembe, 14:11

Bursa'da Uludağ Teferrüç'ten Kadıyayla ve Kirazlı'ya doğru başlatılan yol genişletme çalışmaları nedeniyle yüzlerce ağaç kesildi. Çevre örgütleri katliama sessiz kalmadı.

Bursa'da yüzlerce ağaç kesildi!

Bursa'da Uludağ Teferrüç'ten Kadıyayla ve Kirazlı'ya doğru başlatılan yol genişletme ve ağaç kesimine çevrecilerden tepki geldi.

Çevrecilerin şikayet dilekçeleri, 20'ye yakın dağcılık kulübü üyeleriyle BAKUT, ALFA FOREVER, DOĞADER temsilcileri ve doğaseverlerin katıldığı basın açıklamasının ardından Orman Bölge Müdürlüğü'ne teslim edildi.

Çevreciler dilekçede şunları kaydetti:

"Teferrüç mahallesinden Kadıyayla mevkiine giden Buzcular patikası olan orman yolunda, yol genişletme çalışmaları ve ağaç kesimleri olduğunu gördük. Söz konusu çalışmanın Uludağ-Kirazlı'ya doğru devam edecek doğalgaz ve kanalizasyon hattı için yapıldığını öğrendik.

Bu çalışmada yapılan yol, daha sonra araç çıkışına uygun hale getirilirse, yol kenarında yapılaşma ve kaçak ağaç kesimi olacağını biliyoruz. Bu çalışma sonucunda Uludağ ormanlarının ve Milli Park'ın zarar görmesinden endişe ediyoruz.

Bu altyapı çalışmasının ağaç kesimi olmadan ve yol genişletilmeden yapılmasını ve söz konusu çalışma bittiğinde, araç çıkışının yasaklandığı bir orman yolu olarak doğal haliyle kalmasını talep ediyoruz."