Bursa
Açık
33°

Bursa'da 'yoğun bakım' krizi!

SAĞLIK , 31 Ocak 2019 Perşembe, 08:48

Türkiye'nin en fazla göç alan şehirlerinden biri olan Bursa'da yoğun bakımda yatak ihtiyacı her geçen gün artıyor. Yalova, Kütahya, Balıkesir gibi çevre illere de hizmet veren Bursa'da yatak eksikliği nedeniyle hastalar ölüm kalım savaşı veriyor. Sorunun çözümü için Bursalılar yetkililerden somut bir adım bekliyor.

Bursa'da 'yoğun bakım' krizi!

10 bin hastaya sadece 3.6 yoğun bakım yatağı düşen Bursa'da toplam yatak oranı son 10 yılda sadece yüzde 2 arttı.

Olay gazetesinden Derya Demir'in haberine göre, 4 bin 977'si kamu, bin 300'ü özel ve 896'sı Uludağ Üniversitesi'nde olmak üzere toplamda 7 bin 173 yatağa sahip olan Bursa'da, bu yatakların 654'ü kamu, 469'u özel ve 96'sı üniversite olmak üzere bin 219 yatak yoğun bakım hastalarına hizmet veriyor.

Türkiye'de 10 bin kişiye 28 yatak düşerken Bursa'da ise 24 yatak düşüyor. Yoğun bakım yatağında da Bursa Türkiye ortalamasının altında kalıyor. Buna göre Türkiye'de 10 bin kişiye 4.5 yoğum bakım yatağı düşerken Bursa'da 3.6 yatak düşüyor. Bursa'da toplam yatak oranı son 10 yılda sadece yüzde 2'lik artış gösterirken, nüfus ise 500 binin üzerinde arttı.

'ESKİŞEHİR DAHA İYİ DURUMDA'

Bursa'nın sağlık yatırımı konusunda yeteri kadar destek alamadığını kaydeden Tabip Odası Başkanı Dr. Güzide Elitez, yatırımların merkezde yoğunlaştırılması gerektiğini söyledi. Bursa'nın tüm yataklar açısından sınıfta kaldığını belirten Elitez, "Yoğun bakım yatağı söz konusu olduğunda ise durum daha da kötü. Yıllardır bu zorluk giderilmedi. Bolu, Antalya, Eskişehir gibi iller Bursa'ya oranla daha fazla yatağa sahip. Şehir merkezinde yoğun bakım yatağı kapasitesi dolduğunda hastalar ilçelerdeki hastanelere gönderilebiliyor. Özel hastaneler ise yoğun bakım maaliyeti çok yüksek olduğu için bu hizmeti vermek istemiyorlar. Bu nedenle kamu eliyle bu sorunun hızlı bir şekilde çözülmesi lazım" ifadelerini kullandı.

'HASTANE KAPATILACAK MI?'

Bu yıl içerisinde hizmet vermesi planlanan Şehir Hastanesi'ni de hatırlatan Elitez, şunları söyledi:

"Kurulacak bu hastane yatak sayısını artıracak mı bilmiyoruz. Çünkü farklı şehirlerde kurulan bu hastaneler açıldığında bulunan birkaç hastane kapatılıp Şehir Hastanesi'ne nakli sağlandı. Bursa'da da bir hastane kapatılacak mı?"

BURSA'DA YÜKSEK GERİLİME KAPILAN GENÇ SAATLERCE ACİLDE BEKLETİLDİ, ÇÜNKÜ...