Bursa
Açık
24.4°

Bursa'da YKS heyecanında ikinci gün...

BURSA , 28 Haziran 2020 Pazar, 10:01

2 milyon 437 bin 119 adayın katıldığı üniversiteye giriş sınavında dün yapılan Temel Yeterlilik Testi'nin ardından öğrenciler bu sabah Alan Yeterlilik Testi için ter döküyor. Koronavirüs önlemleri kapsamında gerçekleştirilen sınav başladı.

Bursa'da YKS heyecanında ikinci gün...

Öğrenciler 10:15'te başlayan sınavdan dakikalar önce soluğu okullarda aldı. 180 dakikalık maraton başladı.

AYT'de adaylara, Türk Dili ve Edebiyat, Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik, Fen Bilimleri sorularından oluşan bir kitapçık veriliyor.

Adaylar, istedikleri puan türü için gereken testleri cevaplayabilecekler. SAY, SÖZ ve EA puan türlerinin hepsinin hesaplanmasını isteyen adayların, sınav süresince tüm testleri cevaplaması gerekiyor.

Öğrenciler sosyal mesafe kuralına uyularak sınava girecekleri salonlara alındı.

Görevliler tarafından adaylara maske ve el dezenfektanı dağıtıldı. İsteyen öğrenciler ise kendi dezenfektanlarını yanlarında getirdi.

Bilim Kurulu'nun önerisi doğrultusunda adaylar sınav salonuna geçip sırasına oturduktan sonra isterlerse sınav süresince maskelerini çıkarabiliyor.

Öğrencilerle birlikte gelen veliler ise dün olduğu gibi bugün de okul önlerindeydi.

En az çocukları kadar heyecanlı oldukları gözlendi. Korona endişesi taşıyan veliler öğrencilerin hem sağlıklı bir şekilde sınavı tamamlamaları hem de hedeflerine ulaşabilmeleri için dua etti.

BURSA'DA FOTOĞRAFLARLA YKS HEYECANI...

AYT'den sonra yapılacak Yabancı Dil Testi (YDT), 15:45'te başlayacak ve adaylara 120 dakika süre verilecek. YDT, sınavında Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde ayrı kitapçıklar bulunacak. Sınavda adaya, başvuruda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilecek.

ÖSYM takvimine göre, YKS sonuçları 28 Temmuz 2020'de açıklanacak.