Bursa
Açık
26.8°

Bursa'da yılan hikayesine dönen hastanenin ihalesi bugün yapıldı

BURSA , 24 Temmuz 2020 Cuma, 17:48

Yapımına 2016 yılında başlanan ancak bir türlü tamamlanamayan Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi için ertelenen 'Bursa Çekirge 750 Yataklı Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi İkmal İnşaatı Yapım İşi' ihalesi bugün yapıldı.

Bursa'da yılan hikayesine dönen hastanenin ihalesi bugün yapıldı

9 mayıs 2016 yılında ihalesi yapılan, 450 milyon lira yatırım bedeli açıklanan ve inşaatı yüzde 37 civarındayken yarım bırakılan Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi için o günden bu güne kadar bir çivi bile çakılamadı. Tamamlandığında yüzlerce hastaya hizmet verecek olan hastanenin yarım kalması kent dinamiklerinin tepkisine neden oluyordu.

Hastanenin son durumu hakkında sık sık Sağlık Bakanlığı'na soru önergesi veren Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan, son olarak konuyu dün Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde dile getirdi. Sağlık Bakanlığı, daha önce 14 Temmuz 2020 tarihi olarak açıkladığı, 'Bursa Çekirge 750 Yataklı Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi İkmal İnşaatı Yapım İşi' ihalesini bugün jet hızıyla yaptı. 10 gün gecikmeli yapılan ihale Ankara'da kapalı teklif usulü gerçekleşti.

Bakanlığın açıkladığı yatırımın öngörülen planlamasına göre, ihalenin sonuçlandırılmasını takiben 10 gün içerisinde yeni yükleniciye yer teslimi yapacak. Bursa'nın en büyük sağlık merkezlerinden birisini teşkil edecek olan bu projenin yapımının sürdürülmesi ve tamamlanması için 800 gün süre tanınacak.

Acemler Kavşağı'nın yakınında, Bursa Büyükşehir Belediyesi Stadyumu'nun yolu üzerinde yer alacak tesis, 2 bodrum ve giriş katı dahil 11 kattan oluşacak. Şimdi ihalenin sonuçlanarak inşaatın yeniden başlaması beklenirken, Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan süreci yakından takip edeceğini açıkladı.