Bursa
Çok Bulutlu
18.2°

Bursa'da yeni düğün tedbirlerine gelinlikli tepki!

BURSA , 26 Ağustos 2020 Çarşamba, 16:05

Düğün Salonları ve Organizasyoncuları Derneği Başkanı Vedat Karabulut da bu uygulama ile sadece ekonomik zararın değil, hayatında bir kez evlenecek gelin ve damatları psikolojik olarak etkilediğine vurgu yaptı. Bu akşam kına gecesi ve düğünü olan iki gelin adayı da yaşadıkları mağduriyeti dile getirerek haksızlığa uğradıklarını iddia ettiler.

Bursa'da yeni düğün tedbirlerine gelinlikli tepki!

İçişleri Bakanlığı genelgesi ile nişan, kına, sünnet gibi törenlerin yasaklanıp, düğünlere getirilen kısıtlamalara yönelik bir açıklama da Bursa'dan geldi. Bursa dahil 14 ilde kısıtlama getirilen düğünler ve yasaklanan diğer organizasyonlarla ilgili olarak Bursa Düğün Saloncuları ve Organizasyoncuları Derneği Yönetim Kurulu ve paydaş işletmeciler, Soğanlı Düğün Salonları Bölgesi'nde konu hakkında ortak basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasına düğün sektöründen geçimini sağlayan salon ve organizasyon firması sahipleri ve çalışanları, fotoğrafçılar, garsonlar, yemek catering firmaları, çiçekçiler, gelinlik ve abiyeciler, kuyumcular, pastacılar gibi sektör paydaşları ve düğünleri iptal olan bazı gelin ve damatlar katılım gösterdi.

Dernek adına Bursa Düğün Saloncuları ve Organizasyoncuları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Gültekin Zarplı'nın yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bursa ilimiz dahil 14 ilde covid-19 tedbirlerine istinaden düğün salonlarında nişan kına sünnet organizasyonlarının tamamının iptali ve düğün organizasyonlarında ise sürenin 1 saat ile sınırlandırılması en başta biz düğün salonları işletmelerimizin kapısına kilit vurma aşamasına gelmiştir.

Söz konusu genelgede belirtilen ilgili maddelerde toplu yemek verilmesi, yiyecek içecek servisi durdurulmasına, sosyal mesafe korunmak kaydıyla gelin damat olmak üzere hiçbir faaliyette bulunulmaması hakkında yasaklama gelmiştir.

Covid-19 önlemlerini istinaden tüm salonlarımızda derneğimizin önderliğinde tüm önlemler titizlikle alınmış ve gereken yapılmış olup bunun karşılığında hiçbir düğün salonumuza cezai yaptırım müeyyidesi söz konusu olmamıştır.

Sorumsuzca yapılan denetimsiz sokak düğünlerinin getirdiği olumsuz durumlar düğün salonlarına mal edilemez.

Tüm bu önlemlere karşın yapılan masraflara rağmen söz konusu genelge sadece düğün salonları sektörüne darbe vurmakla kalmayıp sektöre bağlı olarak ortalama 50 civarında iş kolunun bir işyerinin kapısına kilit vurmak anlamına gelmektedir.

Ayrıca yuvasını kuracak gelin damatların gelecek hayalleri felce uğrayıp hayatın olağan akışına ters yönde çalışmasına sebebiyet verecektir.

Söz konusu genelgenin İçişleri Bakanlığımızca tekrar gözden geçirilerek sosyal hayatımızın ekonomisini ters düz edecek yaptırımların yerine toplumu rahatlatacak ve ekonomik huzurun sağlanması için ivedilikle taleplerimizin gözden geçirilmesi kamuoyu adına talep olunur."

"SOKAK DÜĞÜNLERİ YASAKLANSIN"

Bursa Düğün Saloncuları ve Organizasyoncuları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Karabulut ise, "En çok vaka İstanbul'da diyorlar neden orası değil de Bursa yasaklandı. Biz tedbirlere uyuyoruz. Sokak düğünlerini yasaklasınlar." diye konuştu.

"ADALET İSTİYORUM"

Bir gelin adayı gelinliğini giyerek geldi toplantıda basın mensuplarına "Adalet istiyorum" dedi.

Başka bir gelin adayı ise bindallı giyip geldi ve "Bu akşam kınam vardı ve iptal edildiğini haberlerden gördüm. 3. Kez erteliyorum" diye konuştu.