Bursa
Çok Bulutlu
13°
enBursa Haber

'Bursa'da yakılan EYT meşalesini hiç söndürmeyeceğiz'

BURSA , 15 Temmuz 2019 Pazartesi, 23:35

Özellikle son bir yıllık süreçte çalışma hayatı denince akla gelen ilk kavram EYT, yani emeklilikte yaşa takılanlar oldu. Bugüne kadar İstanbul merkezli bir dernek ve il temsilcilikleri düzeyinde örgütlenen EYT'liler federasyon olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. İllerdeki temsilcilikler birer birer derneğe dönüşürken, ilk kurulan derneklerden biri de Bursa Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği (BEYTD) oldu. Derneğin kurucu başkanı Turgay Ölüç ile BEYTD ve hedeflerini, EYT mücadelesini konuştuk.

'Bursa'da yakılan EYT meşalesini hiç söndürmeyeceğiz'

EYT bugüne kadar Bursa'da temsilcilik çatısı altında örgütlenmişti. Şimdi Bursa EYT Derneği kuruldu. Siz de Kurucu Başkansınız. Öncelikle sizi biraz daha yakından tanıyabilir miyiz?

1973 Giresun doğumluyum. İlk, orta ve lise tahsilimi Giresun'da tamamladım. Ardından 22 yıllık bir İstanbul hayatım oldu ve son 6 yıldır Bursa'da yaşıyorum. 3 çocuk babasıyım; 2 kızım ve bir oğlum var. Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bir fabrikada operatör olarak çalışıyorum. EYT ile Bursa'da tanıştım. Sosyal medyada EYT ile bilgiler ararken Yüksel Fidan ile tanıştım ve o gün bugündür mücadelenin içindeyim.

EYT'liler geride kalan süreçte Bursa'da iki önemli toplantı yaptı, ki salonlarda izdiham yaşandı. EYT'liler açısından, EYT mücadelesi açısından Bursa'nın yeri nedir?

Bursa'nın EYT mücadelesinde yeri ve önemi çok büyük. Türkiye'de ilk defa 2 hafta arayla büyük toplantı yaptık. İlki yaklaşık 2-3 bin kişilik, ikincisi 7-8 bin kişililik...

'GÖNÜL HANIM GÖNÜLLÜ LİDERİMİZ'

Mücadelenin meşalesini ilk toplantıda yaktık. Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanımız Sayın Gönül Boran Özüpak ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Sayın Özgür Erdursun'un ile birlikte... Gönül Hanım, eşiyle birlikte gerçekten kendisini bu mücadeleye vakfetmiş bir insan. Hiçbir karşılık beklemeksizin EYT mağduriyetinin liderliğini yapan bir isim.

'ERDURSUN'UN SÖZLERİ AKLIMIZDAN ÇIKMIYOR'

Sayın Erdursun'un da Bursa'daki o ilk toplantıda söylediği "Bu meşaleyi hiç söndürmeyin" sözü hala kulaklarımda çınlamaktadır. Sayın Erdursun, her zaman biz EYT'lilerin yanında oldu. Bugün Türkiye'de sosyal güvenlik denince akla gelen ilk isim. Hangi konuda başımız sıkışsa onun desteğini yanımızda buluyoruz. Tabii Bursa'dan sonra bu toplantılar diğer illere sıçradı. Kocaeli, Eskişehir, Çerkezköy, İstanbul, İzmir, Ankara ve sonrasında Maltepe mitingi 1 milyon 860 bin kişi ve en son da Yenikapı mitingi...

EYT'nin Bursa'da dernek kurma gerekçesi nedir?

EYT'lileri 18 Kasım 2018 tarihinde Bursa'da yaktıkları meşale

Bundan yaklaşık 3 ay önce EYTSYDD'nin 2 günlük Bolu kampında Dernek yönetimi ve 55 il temsilcilerimiz ile ayrı ayrı toplantılar yaptık. Yönetim Kurulu toplantısında başkanımız Sayın Gönül Boran Özüpak, şehirlerde dernekleşerek, daha hızlı Federasyon olabileceğimizi anlattı ve aramızda görüş alışverişi yaparak bu kararı onayladık ve il temsilcilerimize duyurduk.

EYT'nin Bolu kampı

Buna istinaden Federasyonlaşma yolunda hızla ilerlemek için hazır olan en az 5 ilde dernekleşme yoluna gittik ve 5 Temmuz 2019'da Bursa Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği resmen açıldı. Bursa olarak bundan önce olduğu gibi bundan sonra da Federasyona en büyük katkıyı vermeyi planlıyoruz.

Bursa EYT Derneği yöneticileri kimlerdir?

Kurucu Yönetim Kadromuz şöyle: Başkan Turgay Ölüç, Başkan Yardımcısı Selma Altun, Genel Sekreter Savaş Başar, Sayman Fuat Tok, Denetleme Emrah Yanık ve kurucu üyeler Kemal Gül ve Bülent Çınar.

Federasyonlaşmanın EYT mücadelesine katkısı ne olacak?

EYT'nin Yenikapı mitinginden...

Federasyonlaşma hızla devam edecek. Çok yakında dernekleşme 13 ilde gerçekleşmiş olacak ve daha da genişleyerek devam edecektir. Federasyon olmak yaptırım gücümüzün artması bakımından önemli. Biz EYT'liler, memurlar işçiler ya da işsiz kalanlar, belki hepimiz farklı meslek örgütlerine, sendikalara üyeyiz. Ama federasyon bizim gerçekten çatımız olacak. EYT'lilerin Federasyon adı altında daha umutlu ve daha güçlü bir şekilde mücadeleye devam etmeleri önemli.

Dernek kurulalı kısa bir süre oldu. Bu süre içinde üye kabul işlemleri başladı. Hedef nedir?

Bursa'da en az 3 bin ila 5 bin üye hedefimiz var.

Derneğe üye olmak isteyenlerin ne yapması gerekiyor?

Üye kayıtlarımızı dernek adresi olan Nilüfer Karaman Dernekler Yerleşkesi'nde yapıyoruz. Üye olmak isteyenlerin üyelik formunu doldurmaları ve imzalamaları ve aidatlarını makbuz karşılığında ödemeleri gerekiyor. Böylece üyelik kayıtları gerçekleşmiş oluyor.

Derneğe sadece EYT'li olanlar mı üye olabiliyor?

Tabii ki sadece EYT'li olmaları gerekmiyor. Tüzüğümüz geniş bir alanı kapsamaktadır. Sosyal güvenlik sisteminden doğan bütün mağduriyetlerle mücadele etme alanını kapsıyor (ABO, BES, kıdem, Staj mağdurları gibi...).Benim düşüncem gençlerimizi de bu mücadeleye dahil etmeliyiz ve bilgilendirmeliyiz. Hatta bugün Twitter'da tag açtık: #EYTGençlerleGüçlü.