Bursa
Açık
17.2°

Bursa'da uyarı: "Sistem çökerse hepimiz altında kalırız!"

SAĞLIK , 07 Eylül 2020 Pazartesi, 11:06

Covid-19 vakalarının artması nedeniyle Bursa'daki hastanelerin alarm verdiğini söyleyen SES Bursa Şube Başkanı İrfan Açık, "Bursa şu anda Türkiye'de Covid salgınında beşinci şehridir. Hala sağlık sistemi ayaktayken mutlaka tedbirler almalıyız. Sistem çökerse hepimiz altında kalırız" dedi.

Bursa'da uyarı: "Sistem çökerse hepimiz altında kalırız!"

Başta Şehir Hastanesi olmak üzere Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Çekirge Devlet Hastanesi'ne korona virüs şüphesiyle başvuranların sayısı her geçen gün artıyor. Şüpheli vakalar kendilerine ayrılan ayrı bir bölümde işlem yaptırabilmek için uzun kuyruklar oluşturuyor.

Uzun kuyrukların oluştuğu hastanelerden biri de Çekirge Devlet Hastanesi. Hastanenin bahçesinde onlarca şüpheli vaka muayene olabilmek için uzun kuyruklar oluştururken, görüntüler sağlık çalışanlarını daha da endişelendiriyor.

Bursa'daki vaka artışlarını ve İl Pandemi Kurulunun çalışmalarını enBursa.com mikrofonlarına değerlendiren Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Bursa Şubesi Başkanı İrfan Açık, virüs ile mücadelenin doğru ve etkin yapılmadığı görüşünde.

Açıklanan vaka ve ölüm sayılarına şüphe ile yaklaşan Açık, şöyle konuştu:

"BİZ HİÇBİR VERİYE ULAŞAMIYORUZ"

"Kendimiz birebir içinde olduğumuz için sayıların çok iyi biliyoruz. Biz bu sayıları tespit ederken maalesef hiçbir verinin -benim çalıştığım hastanede bile - almam ve bunlarla ilgili yorum yapmam yasaklanmış durumda. Biz hiçbir veriye ulaşamıyoruz. Kaç vaka tespit edildi, kaç vaka tespit edildi bilmiyoruz. Ama manzara ortada. Ama o verilerin hiç birinin doğru olmadığını biliyorum.

"BURSA'DAKİ HASTANELER TAMAMIYLA DOLU"

Bursa'ya baktığımız zaman. Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi tamamıyla dolu, Şehir Hastane, Çekirge Devlet Hastanesi tamamen dolu. Her taraf dolu. Benim çalıştığım Çekirge Devlet Hastanesi'nde muayene edilen hastalar eğer, Covid-19 tespiti yapıldığı an direk evlerine gönderiliyor. 14 gün kendinizi karantinaya alın, izole edin deniliyor ilaç takipleri de aile hekimleri tarafından yapılıyor. Aile hekimlerinin kendi yoğunlukları varken, bir de bu hastalığın takibinin onalar verilmesi ayrıca tartışılacak bir konu.

"ATIL DURUMDAKİ HASTANELER DEVREYE ALINMALI"

Sorunu bu şekilde çözemeyiz. Göğüs Hastanesi ve Muradiye Devlet Hastanesi dahil atıl durumda olan bir çok hastaneyi sağlık sistemine dahil etmelisiniz. Covid-19 teşhisi konulmuş insanları evlerine göndererek biz bu salgını önleyemeyiz. Bir kişi bin anda 30-40 kişiye bulaştırıyor. Bunun tedbir eve göndermek değildir. Bunun tedbiri hastanede 14 gün tutularak, tedavisinin yapılması ve testlerinin negatif çıktığı an hastanen taburcu edilmesidir. Şu anda testleri pozitif olan hastalar evlerine gönderiliyor. Bursa şu anda Türkiye'de Covid salgınında beşinci şehridir. Hala sağlık sistemi ayaktayken mutlaka tedbirler almalıyız. Sistem çökerse hepimiz dibinde kalırız."

"TÜKENMİŞLİĞİ BEN HİSSEDİYORUM"

Sağlık çalışanlarının tükenmişlik yaşadığının altını bir kez daha çizen SES Bursa Şube Başkanı İrfan Açık, "Sağlık Bakanlığı bu konuda da sınıfta kalmıştır. Döner sermaye ile korkunç bir şekilde zafiyete uğratmıştır bizi. Aynı zamanda, psikolojimiz bozulmuştur. Tükenmişliği ben hissediyorum. Benim de çocuğum var, evime gidip gelemiyorum. Bu kadar hengamenin içinde hiçbir şey olmamış gibi davranmak doğru değil." dedi.

EKİM'E DOĞRU BU ÇÖKÜŞÜN HAZIRLIĞINI YAPIYORSUNUZ

İl Pandemi kurullarında konunun uzmanlarının da yer alması gerektiğini bir kez daha vurgulayan Açık, Bursa Valisi Yakup Canbolat başkanlığındaki İl Pandemi Kurulu'na dahil edilmek istediklerini belirtti. Açık, şunları söyledi;

"Biz pandemi kuruluna dahil edilmeliyiz. Bizi alın bizde hastane ile ilgili görüşlerimizi dile getirelim. Mahallelerden, köylerden ilçelerden gelen vakaları birlikte değerlendirelim. Herkes fikrini söylesin belki ön acıcı olur. Havalar biraz daha soğusun Ekim'e doğru bu çöküşün hazırlığını yapıyorsunuz. Bizi de o pandemi kurullarına alın bizde kendi çözüm önerilerimizi sunalım, birlikte çözüm yollarını arayalım"