Bursa
Parçalı Bulutlu
20.2°

Bursa'da Uğur Mumcu anması

BURSA , 24 Ocak 2020 Cuma, 12:35

Ankara'da uğradığı bombalı saldırı sonucu yaşamını yitiren gazeteci- yazar Uğur Mumcu, katledilişinin 27. yıldönümünde Bursa'da anıldı. Meslektaşları ve okurları Setbaşı'ndan Atatürk Anıtı'na yürüdü. Polisin eski Setbaşı sinamasının önüne kadar izin verdiği yürüyüş CHP Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu'nun girişimleri ve Vali Yakup Canbolat ile yapılan görüşme sonucu anıt önüne kadar sürdü.

Bursa'da Uğur Mumcu anması

Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi tarafından düzenlenen yürüyüşe, CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, CHP Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Yıldız, Bursa Barosu Başkanı Gürkan Altun, Bursa Tabip Odası Başkanı Güzide Elitez ve Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona'nın da aralarında olduğu çok sayıda kurum temsilcisi, gazeteci ve Mumcu'nun okurları katıldı.

Gazeteciler ile akademik oda, sendika ve siyasi parti temsilcileri Setbaşı Kütüphanesi önünde buluştu.

ÇGD Bursa Şube Başkanı Rabia Deniz'in anma etkinliğinde yaptığı basın açıklamasında, "27 yıl sonra bir kez daha meslektaşımız, mesleğimizin onur simgesi Uğur Mumcu için buradayız. Bu açıklamayı, 27 yıldır olduğu gibi kim oldukları hala bulunamayan alçaklar tarafından katledilen Mumcu'nun tüm yazılarında çıkış noktası olarak gösterdiği Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün anıtı önünden yapamıyoruz. Bu yıl Bursa Valiliği'nin ocak ayından itibaren yürürlüğe koyduğu bir karar gereği Setbaşı'ndayız. Biliyoruz ki aydınlık bir gelecek düşleyen insanlara nereden seslendiğimiz önemli değil" diyerek başladı.

ÇGD Başkanı Deniz; "Ankara'nın Karlı Sokağı 27 yıl önce, Türkiye Cumhuriyeti'nin yetiştirdiği en büyük aydınlarından birine ölüm sokağı oldu... Karanlık ilişki ağlarını çıkar ilmekleriyle örüp, halkın yarınlarını çalan korkaklar, aydınlanma ışığının kitlelere ulaşmasını her devirde engellemek isterler. Gerçeklerden korkanlar bu korkuyla da baskı, zulüm, ölüm emirlerini yağdırdılar. Yurdun dört bir yanına aydınlık yarınların tohumlarını saçan gazeteci- yazar Uğur Mumcu'yu işte bu anlayış katletti. Sabahattin Ali'yi öldürdüler, Abdi İpekçi'yi, Çetin Emeç'i, Turan Dursun'u, Musa Anter'i katlettiler. Ankara'nın ortasında Uğur Mumcu'yu bombaladılar. Onat Kutlar, Metin Göktepe, Ahmet Taner Kışlalı'yı katlettiler. Agos'un önünde vuruldu Hrant Dink. Geride bıraktığımız yıllardan bugüne bakınca Mumcu ve onlarcasının neden hedef tahtasına konduğunu çok daha iyi anlıyoruz. Bu cinayetlerin ardında tam aydınlatılmamış, ortaya çıkarılmamış, devletin çeşitli kademelerine odaklanmış, tetikçiler ve delilleri karartan odaklar var... Mumcu ve benzeri tüm siyasi cinayetlerde, yönetenlerin ciddi sorumlulukları ya da sorumsuzlukları var... Bir toplumda adalet ve demokrasi, ancak, dayatmalara, baskılara, hoşgörüsüzlüğe, işkenceye, haksızlığa direnen yurttaşların çoğalmasıyla yerleşebilir. Bu... Türkiye mücadelesidir aynı zamanda... Bizim mücadelemizdir, çağdaşlık mücadelesidir. Uğur Mumcu, gerçekleri değiştirmeye çalışan bütün güç odaklarına karşı doğrudan, hakikatten, gerçekten yana olmayı yalnızca bir gazetecilik faaliyeti değil, bir yaşam prensibi olarak görerek yaşadı. Susturulmak istenmesinin ardında yatan gerçek de tam olarak buydu. Çünkü o; demokrasi, hukuk ve özgürlüğün ancak ve ancak özgür, bağımsız bir vatanla mümkün olabileceğini biliyordu. O, ulusal bağımsızlığın, laik demokratik düzenin mirasçısı, sakıncalı piyadesiydi... O, Cumhuriyetin kuruluş felsefesinin, Atatürk ilkelerinin ve çağdaş değerlerin korunması kavgasının öncülerindendi. Bu inadı, azmi ve kararlılığı nedeniyledir ki, ölümünden sonra da, onun izinden giden meslektaşları eliyle, o hala konuşmaya ve gerçekleri yazmaya devam ediyor" diye konuştu.

Deniz'in günün anlam ve önemini vurgulayan konuşmasının ardından alkış ve sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçildi.

"Özgür basın susturulamaz", "Basın şehitleri ölümsüzdür" sloganları ile Uğur Mumcu'yu anmak için düzenlenen yürüyüş polis tarafından 'Valilik Kararnamesi' gereği bölgenin eylem ve yürüyüş güzergahı olmadığı gerekçesi ile eski Setbaşı sinamasının önünde durdurulmak istendi.

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu'nun temasları ve Vali Yakup Canbolat ile yapılan görüşme sonucu yürüyüş Atatürk Anıtı'na kadar sürdü.

FOTOĞRAFLARLA UĞUR MUMCU ANMASI

Heykel Atatürk Anıtı'na ÇGD yöneticileri tarafından kırmızı karanfillerle süslenmiş, Mumcu'nun fotoğrafı ve basın şehitleri ölümsüzdür yazılı bir çelenk sunuldu.

Uğur Mumcu Anması, saygı duruşı ve İstiklal Marşı ile sona erdi.