Bursa
Çok Bulutlu
13.7°

Bursa'da turizmcilerden 8 talep!

EKONOMİ , 03 Nisan 2020 Cuma, 11:06

TÜRSAB Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Eker ve TÜRSAB Güney Marmara Bölge Temsil Kurulu Başkanı Murat Saracoğlu, korona virüsün sektöre etkilerini video konferans yöntemiyle düzenledikleri basın toplantısıyla değerlendirdi.

Bursa'da turizmcilerden 8 talep!

TÜRSAB Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Eker ve TÜRSAB Güney Marmara Bölge Temsil Kurulu Başkanı Murat Saracoğlu, korona virüsün sektöre etkilerini video konferans yöntemiyle düzenledikleri basın toplantısıyla değerlendirdi.

Hasan Eker, toplantıda şunları söyledi:

"Salgından en çok etkilenen sektörlerin başında seyahat acentacılığı geliyor. Biz bugünü 6 ay önce planladık, ama bugün hepsini iptal ettik ya da erteledik. Şu anda önümüzdeki aylara bir satış da yapamıyoruz. Virüs bittiğinde de hemen satış yapamayacağız. Bir yılımızı kaybetmiş durumdayız. SGK ödemelerinin 6 ertelenmesinin bize bir faydası olmadı.

Üyelerimizden 20'yi aşkın talep var. Bizim de acentalar olarak fedakarlıkta bulunmamız lazım. Temel aleplerimiz şöyle:

  • 2020 yılında SGK ve MUHTASAR Ödemelerinden muaf tutulmamız,
  • Turizm Ajans Payının kaldırılması,
  • Bir yıl geri ödemesiz, 36 ay vadeli, uygun faizli kredi olanağı ve sicil affı. Acentalarımızın Kredilerde ve KGF kredileri almakta zorlanmaktadır. Kredi kullanım kolaylığı yapılmalıdır,
  • Havayollarının acentalara olan borçlarının geri ödemesi 2 ay sonrası olarak açıklanmıştır. Bu borçların en kısa sürede iadesi gerekmektedir. Acentaların tedarikçilerine (Otel, Havayolu vb.) verdikleri ön ödemelerin, mücbir sebepten cezasız iadesi sağlanması. Acentalara tedarikçilerinden alamadığı ödemeler için tüketiciye karşı sorumlu olmaması,
  • 2020 yılında, Konaklama ve turizm taşımacılığında KDV oranı % 1'e indirilmesi,
  • Nitelikli iş gücünün kaybedilmemesi için, KOSGEB ve İŞKUR'un var olan personel desteklerinin kapsamlarının ve kullanım kolaylıklarının genişletilmesi,
  • 2020 yılında, yüzde 50 kira desteği ve kiralardan stopajın kaldırılması,
  • Turizm araçlarından motorlu taşıt vergisinin 2020 yılında alınmaması"

Eker, bu yıl 8 milyon turist beklentisi olduğunu belirtirken, "Mayıs sonu gibi bu işin yavaş yavaş başlayacağını ve sonra da artan bir ivmeyle gideceğini, bu yılı yüzde 80 azalmayla 10 milyon turistle kapatırız diye tahmin ediyoruz" dedi.

Gurbetçilerin hareketliliğini de hesaba kattıklarını kaydeden Eker, "Kötü senaryo 10 milyon, iyi senaryo 20 milyon turist olur" diye konuştu.

Sektörde iflasların yaşanmasının muhtemel olduğunu belirten Eker, BTSO'nun destek verip vermediği sorusu üzerine "Direkt bir destek yok. Belki bakanlığa başvurup üye aidatlarını almayabilir. Bakanlıkla görüştükleri bilgisini aldık" ifadelerini kullandı.

Murat Saracoğlu da şunları söyledi:

"Ramazan bayramıyla birlikte sezonun tekrar açılması bekleniyor. Tabii salgının da sona ermesi gerekiyor. İnsanlar özellikle bu yıl temkinli olacak. Bursa'nın 2020'de kültür turlarında öne çıkmasını bekliyoruz. Tanıtım çalışmalarını da artırmayı planlıyoruz. 'İptal etme ertele' sloganımıza güzel tepkiler geliyor.

Gelecekte sağlık turizmi daha da ön plana çıkacak. Her şey dahil sistemin daha azalıp tam pansiyon düzene dönülmesi yönünde beklentimiz var. Bölgemizde 408 acenta var. TÜRSAB olarak onların yanındayız. Her şeyi devletten bekleyemeyiz. Taleplerimizi ölçülü yapmaya çalışıyoruz. Turizm Bakanımızın önünde bekleyen yasa taslağı var. Çıkarsa acenta devirlerinin önü açılır.

Bir kriz masası oluşturuyoruz. Acentaların sorunlarını çözmeye çalışacak bir kriz masası."

En az iptalin yaşanacağı ülkenin Türkiye olmasının beklendiğini söyleyen Saracoğlu, İspanya ve İtalya'nın durumunun ortada olduğunu belirtti. Yabancı tur operatörlerinin bakışının olumlu olduğunu kaydeden Saracoğlu, Türkiye'nin iyi bir algıya sahip olduğunu ifade etti.

TÜRSAB Güney Marmara Başkan Yardımcısı ve Niltur Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bodur, şu değerlendirmelerde bulundu:

'HAC İPTAL EDİLECEK Mİ?'

"Umre yolculukları tamamen iptal edilmiş durumda. Salgın sadece umre yolcularından yayılmış gibi bir algı yaratılıyor. Bundan rahatsızız. Suudi Arabistan salgının merkezi değil. Yurt dışı bağlantılarla olmuş vakalar oradakiler de.

Hac ne olacak? En çok sorulan soru bu. Tokyo Olimpiyatları ertelendi. Haccın ertelenmesi olmuyor, edilirse iptal edilecek. Suudi Hac Bakanı, 'Henüz bir iptal kararı almadık. Hac ile ilgili sözleşmelerinizi askıya alın' dedi. İşlemler şu an için askıya alınmış durumda. Suudi Arabistan'ın kararını bekleyeceğiz."

TÜRSAB Güney Marmara Bölge Temsil Kurulu Genel Sekreteri Gülşen Erice de, "Şu an turizmcilerin ve turizm tüketicilerinin ortak sorunlarından biri iade ve iptal konusu. Turizm tüketicilerinin de tatillerini iptal değil erteleme yapmaları çağrısında bulunuyoruz" dedi.

Bozkırın ortasındaki saklı cennet
Bozkırın ortasındaki saklı cennet
Doğu Karadeniz'in Pamukkalesi
Doğu Karadeniz'in Pamukkalesi
Normalleşme ciğerle başladı
Normalleşme ciğerle başladı
Yeni BMW 4 Serisi ne zaman çıkacak?
Yeni BMW 4 Serisi ne zaman çıkacak?