Bursa
Çok Bulutlu
21.3°

Bursa'da toplu ulaşımda çifte standart

BURSA , 09 Eylül 2020 Çarşamba, 23:07

Koronavirüs vakalarının arttığı şu günlerde Bursaray'dan yansıyan görüntüler tartışma konusu oldu.

Bursa'da toplu ulaşımda çifte standart

Koronavirüs salgınında vaka sayıları her geçen gün artmaya devam ediyor. 9 Eylül 2020 itbariyle Türkiye'de son 24 saatte koronavirüsten 55 kişi yaşamını yitirirken toplam can kaybı 6 bin 837'ye yükseldi. Bugünkü vaka sayısı bin 673, iyileşen hasta sayısı ise 943 oldu.

'AYAKTA YOLCU ALINMASINA KESİNLİKLE MÜSAADE EDİLMEYECEKTİR'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada vaka ve vefat sayılarındaki kısmi yükselişten derin üzüntü duyduğunu belirterek, yeni tedbirler aldıklarını duyurdu. Erdoğan, "Toplu taşımada tüm illerimizde ayakta yolcu alınmasına kesinlikle müsaade edilmeyecektir. Riskli illerde İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla kapasite sınırlamasına da gidilebilecektir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu açıklamasının ardından bugün Bursa Emniyet Müdürlüğü ve zabıta ekipleri tarafından şehrin farklı noktalarında minibüs, otobüs ve işçi servislerinde denetimler gerçekleştirildi. Ekipler, ayakta yolcusu ve kapasite fazlası olan sürücülere ceza kesti.

Buna rağmen bugün Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin işlettiği Bursaray'daki görüntü tedbirlerin ne kadar uygulandığını sorgulattı. Cumhuriyet Halk Partisi Osmangazi Belediye Meclis Üyesi Bülent Özdemir, sosyal medya hesabından Bursaray'daki kaygı veren fotoğrafı paylaştı.

'ALİNUR AKTAŞ BUNU DA GÖR!'

Özdemir paylaşımına, "Küçük esnafa korona var ayakta 1 yolcu dahi alana 3150 TL ceza yaz Bursa Büyükşehir Belediyesinin işlettiği #METROYA tıka basa yolcu almak serbest. Adaletiniz batsın. Alinur Aktaş bunu da gör." notunu düştü.

VALİLİK TOPLU TAŞIMA KARARLARINI DUYURDU

Bursa Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Raylı sistem araçlara (metro, tramvay vb.) sabah 07:00-09:30 saatleri, akşam 16:30-19:30 saatleri arasında aracın belirlenmiş ayakta yolcu kapasitesinin yüzde 50'si kadar yolcu alınmasına ve otobüslere sabah 07:00-09:30 saatleri, akşam 16:30-19:30 saatleri arasında aracın belirlenmiş ayakta yolcu kapasitesinin 1/3 ü kadar ayakta yolcu alınmasına karar verildi" ifadesi yer aldı.