Bursa
Açık
26.8°

Bursa'da su faturasını gören tüketici derneğine koştu

BURSA , 11 Temmuz 2020 Cumartesi, 12:11

Bursa'da birbiri ardına gelen yüksek su faturaları vatandaşları çileden çıkarttı. Cep yakan BUSKİ faturalarına itiraz eden çok sayıda vatandaş tüketici derneklerine başvurdu.

Bursa'da su faturasını gören tüketici derneğine koştu

Su şehri Bursa'da birbiri ardında gelen yüksek su faturaları tüketicinin cebini yakmaya devam ediyor. Pandemi döneminde indirim bekleyen Bursalı tüketici, kapısına bırakılan yüksek faturaları görünce soluğu tüketici derneklerinde aldı. Pandemi döneminde son 3 ayın ortalaması alınarak hazırlanan BUSKİ'nin su faturaları nedeniyle çok sayıda vatandaşın mağdur olduğunu söyleyen Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, kendilerine bu yönde gelen şikayetlerin sayısında ciddi anlamda artış gözlendiğin belirtti.

KAPALI İŞYERLERİNE GELEN YÜKSEK SU FATURALARI

Benzer şikayet artışlarına Tüketicileri Koruma Derneği (TÜKDER) Genel Başkanı Nejdet Filizoğlu da dikkat çekti. Özellikle pandemi döneminde kapalı olan birçok işyerine yüksek rakamlı su faturası gelmesi nedeniyle mağduriyetlerin arttığını vurgulayan Filizlioğlu, şöyle konuştu:

"BURSA İLE ANKARA ARASINDA 2 KAT FARK VAR"

" İş yerleri pandemi süresince üç ay boyunca kapalı. Ama gelen fatura ortalamaları 2 bin 500 lira. Üç ayrı iş yerinden bize ulaştılar şikayetlerini ilettiler. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'da biliyor gelen şikayetleri. Ankara'da 12 metreküp su ile Bursa'da 12 metreküpe ödenen su faturası arasında 2 kat fark var. Bir de faturalara atık su bedelleri eklenince ortaya çıkan rakam çok daha yüksek. Bursa, en pahalı su tüketen şehir" dedi.

KOMŞUNUN FATURASINI MI ÖDÜYORUZ

Okunmayan su faturalarının son 3 ayın ortalamasının alınarak hazırlanması ve gelen rakamların çok yüksek olması başka iddiaları da gündeme getiriyor. Bazı su sayaçlarının yanlış okunarak hesaplandığı bazı vatandaşların komşularının su faturalarını da ödediği iddia edildi.

BURSA'DA SU FATURASI İSYANI...HABERE GİT...