Bursa
Açık
25.5°

Bursa'da son 3 yılda 36 okul eksildi! Bakan Selçuk ne dedi?

BURSA , 22 Temmuz 2020 Çarşamba, 15:00

Bursa'da 2017'de 12, 2020'de de 24 olmak üzere toplam 36 okul hakkında deprem riski nedeniyle yıkım kararı alındı. Yıkılan okulların yerine yenileri yapılamazken, sorun Meclis Genel Kurulunda da gündeme getirildi.

Bursa'da son 3 yılda 36 okul eksildi! Bakan Selçuk ne dedi?

CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan, Meclis Genel Kurulu'ndan Bursa'da eğitim öğretim alanında yaşanan sorunları dile getirdi.

Bursa'da son 3 yılda toplam 36 okul için yıkım kararı alındığını hatırlatan Özkan, şunları söyledi:

BAKAN'DAN İLGİNÇ CEVAP'

"Şubat 2019 tarihinde, bu kürsüden Bursa'da depreme dayanıklı olmayan ve yıkılan 12 okulun ne zaman yapılacağını dair bir soru yöneltmiştim. Aradan bir yıl geçti, yıkılan okulların yeniden yapılmasıyla ilgili herhangi bir gelişme olmadığı gibi, Bursa'da 24 okulun daha yıkımına karar verilmişti. Şubat 2020'de, yine, Mecliste, Genel Kurulda tekrar gündeme getirdik ve aynı zamanda da Sayın Ziya Selçuk'un cevaplaması için vermiş olduğum soru önergesine çok ilginç bir cevap geldi." Okulların yapımıyla ilgili hayırsever vatandaşlardan destek beklendiği yönünde bir cevap idi."

'VATANDAŞ YARDIM YAPMAK İSTEMİYOR'

Yaklaşık bir buçuk yıl boyunca öğrenci, öğretmen ve velilerin yaşamış oldukları sıkıntılara kulak tıkayan iktidar. Her sıkıntıda vatandaşa IBAN numarası gönderdiği gibi; anlaşıldığı gibi bu okulların yapımı için de IBAN numarası göndermeye hazırlanıyor. Anlayın artık arkadaşlar, hayırsever vatandaşlar size güvenmiyor. Yardım adı altında topladığınız paraların nerelere harcandığının hesabını vermediğiniz için vatandaş da yardım yapmak istemiyor. Eylül ayında açılması planlanan okullarda sosyal mesafeyle ilgili bir takım kuralların getirilmesi tabii ki kaçınılmaz. 3 milyon nüfuslu bir metropolde kalabalık sınıflarda, ikili eğitim sisteminde, farklı bölgelerde eğitimine devam etmek zorunda kalan -ve 36 okulun eksikliğinde- öğrencilerimizin sosyal mesafeyi koruması için ne gibi bir planlama yapıldığını merak ediyoruz. On sekiz yıllık iktidarınızda TOKİ inşaatlarıyla bulduğunuz her boşluğu kısa sürede betona boğarken yıkılan okulların yapılmaması size acaba tuhaf gelmiyor mu? O hâlde bu çileyi çektirdiğiniz Z kuşağı gençlerinin protestolarını da haklı görmelisiniz.