Bursa
Parçalı Bulutlu
12°

Bursa'da sivrisinek mücadelesi! Daha önceleri neredeydiniz?

BURSA , 06 Temmuz 2019 Cumartesi, 13:16

Bursa'da özellikle sosyal medyada devam eden sivrisinek tartışmasına son nokta kondu. Sivrisineklerin sahibinin kim olduğu Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın Twitter mesajıyla netleşti. Aktaş, ilaçlama çalışmaları yapıldığını belirtirken, uzman yorumu "Daha önceleri neredeydiniz?" sorusunu akla getirdi.

Bursa'da sivrisinek mücadelesi! Daha önceleri neredeydiniz?

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte Bursa'da sivrisinek şikayetleri arttı. Vatandaşlar sosyal medya hesaplarından attıkları mesajlarla belediyeleri göreve çağırdı.

Trajikomik mesajlar yaklaşık 1 aydır devam ederken, daha önce de olduğu gibi "Bursa'da sineklerin sahibi kim?" sorusu ortaya atıldı. Sorunun yanıtı da Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın Twitter mesajıyla netlik kazandı.

Aktaş, mesajında, "Bursa'mızın derelerinde sivrisinek ürememesi için her hafta gerek larvasit gerekse uçkun ilaçlaması, Amfibik ilaçlama aracıyla yapılıyor. Altınşehir kurutma kanalında ilaçlama çalışmalarını gerçekleştiren personelimize, yerinde denetim yaparak kolaylıklar diledim." dedi.

Aktaş'ın bazı takipçileri ise 'Sinekle mücadelede geç kalınmadı mı?" sorusunu gündeme taşıdı.

Sivrisinekle mücadele konusunda Bursa Veteriner Hekimler Odası Genel Sekreteri Melike Baysal'dan ciddi uyarılar geldi. Baysal, Bursa'da Bugün'e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

'ASIL MÜCADELE MART AYINDA BAŞLAR'

"Su sıcaklığının 14 dereceye ulaşmasıyla üremeye başlayan sivrisineklerle asıl etkin mücadele larva olarak adlandırılan yavrulama döneminde yapılmalı. Her yıl ortalama olarak Mart ayına denk gelen larva döneminde kullanılan ilacın özelliğine göre 17-18 günde bir uygulanmak kaydıyla başlayan ilaçlama süreci Ekim ayına kadar sürdürülür. Bu etkin mücadele yöntemiyle sivrisineklerin larvadan erişkin hale geçmesi önlenmektedir."

'SOKAK ARALARINDA İLAÇLAMA YANLIŞ'

Büyümüş olan ve uçkun olarak adlandırılan sivrisinekler yok edilse bile durgun su alanlarında üreme devam eder. Öte yandan bu ilaçlamada sivrisineklerin yanı sıra yararlı uçkunlar da yok edilir. Sokak aralarındaki bu ilaçlama insan sağlığı açısından da doğru değildir. Çünkü direkt solunum yoluyla ilaçlara maruz kalıyor olmamız Batı'da tercih edilen bir yöntem değildir."

'ERKEN MÜCADELE ŞART'

"Sivrisinek türü 40 bin kaynaktan oluşabilmektedir. Bu rakam biraz korkutucu gelse de erken mücadele ile kontrol altına almak mümkündür. Mesela sokak aralarındaki su birikintileri, çiçek suladıktan sonra saksının altında kalan su, evcil hayvanımız varsa onun su kabı da dahil olmak üzere birçok faktörü içinde barındırıyor. Çevremizde su kalıntısına dikkat edersek bu mücadelenin bir parçası olabiliriz."

Emirsultan Meydanında tarihi gün
Emirsultan Meydanında tarihi gün
Karasaban hala revaçta
Karasaban hala revaçta
İşte Bursa'nın virüs avcısı filyasyon ekipleri
İşte Bursa'nın virüs avcısı filyasyon ekipleri
Kars her mevsim bir başka güzel
Kars her mevsim bir başka güzel