Bursa
Hafif Sağanak Yağışl
10.1°

Bursa'da servis alarmı!

BURSA , 03 Eylül 2019 Salı, 12:55

Ders zilinin çalmasına artık 5 gün kaldı. Bursa'da okul servisleri bu yıl çok daha sıkı denetlenecek.

Bursa'da servis alarmı!

Bursa Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, 2019-2020 eğitim öğretim yılında da öğrencilerin güvenli bir şekilde okula gidip gelmeleri için hazırlıklarını sürdürüyor.

Olay gazetesinden Enver Akasoy'un haberine göre, üzücü olayların yaşanmaması için servis araçlarında hiç bir eksikliğe göz yumulmayacak.

BU İKİSİ ÇOK ÖNEMLİ

Kentteki yüzlerce servis aracını bu yıl sıkı bir şekilde denetlemeye hazırlanan ekipler, öğrenci taşıyacak minibüslerde 'OKUL TAŞITI' yazısı ile frene basıldığında ışıklı 'DUR' uyarı lambanın mutlaka çalışır durumda olmasını istiyor. Okul öncesi ve ilköğretim öğrencilerinin taşınması sırasında araçlarda rehber personel bulundurulmasının da zorunlu olduğu kaydediliyor.

KURALLARA UYUN

Yetkililer, sürücülere mesaj vererek 'Şoförün başta hız, kavşaklarda geçiş önceliği, indirme ve bindirme kurallarına riayet edip etmediklerini de denetleyeceğiz. Bunların dışında öğrencilerin kolayca erişebilecekleri camlarının sabit olması gerekiyor. Kapılar da otomatik olmalı. Bunlara uymayanlara ceza var' şeklinde konuştu.

EMNİYET KEMERİ ZORUNLU

Polis ekipleri denetimleri sırasında öncelikle araçlarda fazla yolcu bulunup bulunmadığına, her koltukta emniyet kemeri olmasına ve camların açılmayacak şekilde dizayn edilip edilmediğine bakacak. Ayrıca, korsan servislere de göz açtırılmayacak.

HER VELİ MÜFETTİŞ OLMALI

Kentteki okul servislerinin denetimi konusunda velilerin de ekiplere destek olması isteniyor. Yetkililer, 'Veli, eğitimsiz bir şoförün ya da yardımcı hizmetlisi olmayan bir aracın çocuğunu taşımasına izin vermemeli. Gördükleri olumsuzluğu bizleri bildirsinler' diyor.