Bursa
Parçalı Bulutlu
20.2°

Bursa'da sağlıkçılar 'ek ödeme değil tek ödeme' istiyor

BURSA , 02 Eylül 2020 Çarşamba, 16:19

Bursa'da sağlık emekçileri meydanlara çıktı. Türk Sağlık-Sen Bursa Şubesi üyeleri , taban aylığa artış taleplerini tekrarladı ve "Ek ödeme değil tek ödeme istiyoruz" dedi. KESK'e bağlı SES Bursa Şubesi üyeleri de yaptıkları açıklama ile hükümete seslenerek, "'güvenceli iş güvenli gelecek'' istedi.

Bursa'da sağlıkçılar 'ek ödeme değil tek ödeme'  istiyor

Bursa'da salgınla mücadelenin kahramanları sağlıkçılar bir ayda 3 kez meydanlara çıktı.Türkiye Kamu Sen'e bağlı Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmetler Kolu Kamu Görevlileri Sendikası (Türk Sağlık-Sen) Bursa Şubesi üyeleri Yüksek İhtisas Hastanesi'nin bahçesinde basın açıklaması yaptı.

Açıklama öncesi sendikacılar, korona virüs nedeniyle hayatını kaybeden meslektaşları için saygı duruşunda bulunup dua etti.

"EK ÖDEME DEĞİL TEK ÖDEME İSTİYORUZ"

Türk Sağlık-Sen Bursa Şube Başkanı Sabit Karabayır, sağlık hizmetlerinin sıkıntıya girmemesi, sağlık çalışanlarının sağlığının korunması adına uyarılarda bulunduklarını ancak, seslerini duyuramadıklarını savundu.

Karabayır, "Ne yazık ki 6 aylık bu süreçte 3 ay süren adı tavandan ama kendi yavandan olan bir ek ödeme ile sorunların geçiştirilmesi, bırakın yarınımızı güvence altına almayı, günü kurtarma değil ancak saati kurtarmak adına yapılan bu işle tüm sorunlar çözülmüş gibi bir hava oluşturuldu. Her yanı adaletsizliği nedeniyle dökülen ek ödeme sanki ikinci bir maaş gibi gösterildi. Dünyaya övgüyle bahsettiğimiz filasyon çalışmasında aktif görev alan aile hekimliği çalışanlarına bir kuruş bile ödeme yapılmayarak adeta emekleri yok sayıldı. Diş Hekimlerimiz, ağız diş sağlığı çalışanlarımız mağdur edildi. Halbuki sağlık çalışanlarının beklediği gerçek anlamda ve adaletli bir şekilde ücretlerinde artış yapılmasıydı. Biz bu konuda taban aylığa artış yapılması talebimizi gündeme getirmemize rağmen ücretlerde bir iyileştirme olmadı. Buradan bir kez daha yüksek sesle haykırıyoruz. Ek ödeme değil tek ödeme istiyoruz. Onu da maaş zam olarak talep ediyoruz. Ancak böylelikle gerçek anlamda bir iyileştirmeden söz etmek mümkündür. "dedi.

3600 EK GÖSTERGE SÖZÜ HAYATA GEÇMEDİ

Karabayır, açıklamasını şöyle sürdürdü;

"Salgın nedeniyle hayatını kaybeden arkadaşlarımızın şehit sayılarak geride bıraktıkları ailelerinin mağdur olmaması talebimiz için adım atılmamıştır. Tüm çalışanlara kadro verilerek kesintisiz süren sağlık hizmetlerinde sözleşmeli, vekil ebe hemşire, kamu dışı sağlık personeli gibi istihdam modellerinin terk edilmesi isteğimize olumlu bir yanıt verilmemiştir. Döner sermaye sisteminin adil bir şekilde düzenlenmesi gibi konularda maalesef gelişme kaydedilmemiştir. Salgının artığı bugünlerde Sağlık çalışanları yine fedakarca görevlerinin başındalar ama mutsuz ve umutsuzlar. Kırgın, kızgın ve yorgunlar. Fedakarlıklarının karşılığında kendilerine yapılanları görüyorlar. Hakları verilmediği gibi hak etmedikleri bir muameleye ile karşı karşıya kalıyorlar. Çalışanlar kronikleşen sorunlarının çözülmesi yerine yavandan ek ödemenin tekrar gündeme getirilmesi karşısında öfkeliler. Ek ödeme yerine maaşa zam şeklinde tek ödeme bekliyorlar. Maaşlara acilen zam yapılmalı, ücretler iyileştirilmelidir. Bu iyileştirme sağlık kurum ve kuruluşlarında görevli tüm çalışanları kapsamalı herhangi bir ayrıma gidilmemelidir."

KESK'E BAĞLI SES BURSA ŞUBESİ DE TALEPLERİNİ AÇIKLADI

Sağlık çalışanlarının haklarını isteyen bir başka sendika ise, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na (KESK) bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Bursa Şubesi oldu. Ek zam talebinde bulunan sendika üyeleri, aynı zamanda iş güvencesi de talep etti. Sendika binasında basın açıklaması yapan SES Bursa Şube Eş Başkanı İrfan Açık şunları söyledi;

"Pandemi öncesinde de var olan bu ayrımcı ve emek düşmanı uygulamalar, pandemi döneminde bir kez daha görünür olmuştur. Bu durum, hangi istihdam biçiminde- hangi kadroda olursa olsun tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerini tehdit eden, iş barışını bozan, emekçiler arasında dayanışmayı değil rekabeti dayatan bir durumdur. Kadrosuna bakılmaksızın tüm emekçiler için güvencesizlik yaratmaktadır. Sağlık ve sosyal hizmetlere de zarar vermektedir.

Tüm bu nedenlerle, ek zam istiyoruz! Hayat pahalılığına karşı insanca yaşamaya yetecek bir gelir talep ediyoruz. Şiarıyla ve ''Güvenceli İş Güvenli Gelecek'' şiarıyla başlattığımız imza kampanyalarını TBMM Başkanlığı'na göndermek üzere topladık ve sizin aracılığınız ile göndereceğimizi duyuruyoruz.

Hükümete sesleniyoruz. Biz sağlık emekçileri ay sonunda tek kalemde maaşlarımızın yoksulluk sınırına çıkarılmasını istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın seçimlerde söz verdiği 3600 ek gösterge ve 5 yıla 1 yıl fiili hizmet süresinin eklenmesi için bir an önce yasa çıkarılmasını istiyoruz. Müteahhitlerin vergi borçları affedilirken biz kamu emekçilerin vergileri daha maaş ödenmeden kesiliyor, vergide adalet istiyoruz. Çalışma ortamlarımızın iyileştirilmesini, ekipman eksikliklerinin standartlara uygun olacak şekilde giderilmesini istiyoruz. Covid 19 pozitif sağlık personeli arkadaşlarımızın iş kazası meslek hastalığı olarak tanımlanmasını istiyoruz."