Bursa
Parçalı Bulutlu
26.2°

Bursa'da sağlık çalışanları seslendi: "Alkışlarla faturalar ödenmiyor"

BURSA , 29 Temmuz 2020 Çarşamba, 13:34

Hükümete seslenen Türk Sağlık Sen Bursa Şubesi üyeleri, döner sermaye sisteminin yeni baştan revize edilmesini istedi.

Bursa'da sağlık çalışanları seslendi: "Alkışlarla faturalar ödenmiyor"

Türkiye Kamu Sen'e bağlı Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmetler Kolu Kamu Görevlileri Sendikası (Türk Sağlık-Sen) Bursa Şubesi üyeleri Yüksek İhtisas Hastanesi'nin bahçesinde basın açıklaması yaptı. Alkışlarla sağlıkta yaşanan sorunları protesto eden sendika üyeleri, hükümetin sağlık çalışanlarının sorunlarını çözmediğini ve pandemi döneminde sağlık çalışanlarını cezalandırdığını savundu.

Türk Sağlık-Sen Bursa Şube Başkanı Sabit Karabayır, yaptığı açıklamada, "Sağlık çalışanlarının canlarını verip şifa dağıttığı, ailesinden uzak kalarak fedakarlıklarda bulunduğu bir pandemi sürecini hep beraber yaşadık, yaşıyoruz. Bu süreçte sağlık çalışanları kahramanlar olarak tarihe geçtiler. Takdirler ve teşekkürlerin ardı arkası kesilmedi. Yapılan işi bu ülkede 7'den 70'e, çiftçisinden siyasetçisine herkes gördü. Bizim sağlık çalışanları olarak beklentimiz milletimizden teşekkür ve dua idi. Onu gördük ve yaşadık. Yöneticilerden beklentimiz ise sağlık çalışanlarının temel sorunlarının çözülmesi idi fakat ne yazık ki bu gerçekleşmediği gibi durumun daha kötüye gittiği bir süreç yaşıyoruz. Döner sermaye ödemeleri de bunun en net biçimde görüldüğü yer olmuştur. Tavandan ek ödeme veriyoruz diyerek 3 ay yapılan ödemeler adaletsizliği, yöneticilerin iki dudağı arasına bırakılmışlığı ile çalışanları hiç memnun etmemişti. Bunun düzeltilmesi çağrılarımı ne yazık ki hep yanıtsız bırakılmıştır." dedi.

"SIFIR DÖNER SERMAYE REZİLLİĞİNE BİR SON VERİLMELİDİR."

Döner Sermaye sisteminin adil olmadığını savunan Karabayır, şunları söyledi;

"Salgın bitmemesine rağmen her ne hikmetse adaletsizde olsa bu tavandan ek ödeme süreci sona erdi. Diğer kamu kurumlarında çalışanların ek ödemeleri herhangi bir kesintiye uğramadan ödenmeye devam ederken salgının tam ortasında canını ortaya koyarak mücadele eden sağlık çalışanları sıfır döner sermayeye ödemesine mahkum edilerek kahramanlıkları bir anlamda cezalandırılmış oldu. Bayram geliyor ama sağlık çalışanları alın terlerinin karşılığını alamıyor. Verdikleri kahramanca mücadelenin karşılığında yapılanlardan dolayı mutsuzlar. Aylar süren ve daha da sürecek olan fedakârlıklarının karşılığında yapılanları hazmedemiyorlar. Döner sermayeleri sıfırlamak yerine sağlık çalışanlarını memnun edecek düzenlemeler neden ısrarla yapılmıyor ? Adaletsiz ve sistematik bir şekilde çalışanı mağdur eden döner sermaye sistemi yeni baştan niçin revize edilmiyor? Salgın devam ediyor iken kahramanları niçin sürekli kaybetmeye mahkum ediliyor? Yıllardır haykırıyoruz. Döner sermaye sistemi adaletli değil, döner sermaye sürdürülebilir değil, Aynı işi yapan insanlar arasında farklı ödeme olabilir mi? Bu sorulara verecek cevabı olmayan tüm yöneticiler sağlık çalışanlarının bugün yaşadıklarının sorumlusudurlar. Yöneticiler teşekkür ve takdiri bırakıp gereğini yapmalıdırlar. Onların üstüne düşen, sağlık çalışanların taleplerini karşılamaktır. Bu işi de döner sermayeden başlanmalı, sıfır döner sermaye rezilliğine bir son verilmelidir."