Bursa
Açık
20.8°

Bursa'da sağır ve dilsizler sorunlarına çözüm bekliyor

BURSA , 14 Temmuz 2020 Salı, 16:39

Bursa'da 1957 yılında kurulan Sağır Dilsizler Himaye ve Yardım Derneği, hizmetlerine hız kesmeden devam ediyor. Bursa'da tahmini 3 bin işitme engelli vatandaş var. Peki, işitme engellilerin sorun ve talepleri neler?

Bursa'da sağır ve dilsizler sorunlarına çözüm bekliyor

63 yıl önce Bursa'da yaşayan sağır ve işitme engelli vatandaşlara destek olmak için kurulan Bursa Sağır Dilsizler Himaye ve Yardım Derneği ,faaliyetlerini sürdürüyor.

Dernek Başkanı Şener Baş, Türk işaret dili tercümanı Zeynep Aktan eşliğinde sağır ve işitme engellilerin problemlerini ve derneğin faaliyetlerini anlattı.

1987 yılından bu yana işitme engelliler tarafından kurulan kılıç kalkan ekibiyle birlikte Avrupa'da bir çok ödül aldıklarını vurgulayan Baş, kılıç kalkan ekibini tekrar Avrupa'ya gönderebilmek ve Bursa'nın adını duyurabilmek için destek beklediklerini söyledi.

Türkiye 300 bin, Bursa'da ise yaklaşık 3 bin işitme engelli bulunduğunu söyleyen Baş, eğitimden, hoca sıkıntısına, işitme cihazından hastane ve mahkemelerde yaşanan iletişim eksiklerine ve yaşamın her alanında yaşanan problemlere değindi.