Bursa
Çok Bulutlu
17.3°

Bursa'da posta dağıtıcıları kadro haklarını istiyor

BURSA , 18 Ağustos 2020 Salı, 11:22

Taşeron şirketlerin PTT'ye zarar verdiğini ileri süren Posta Telefon Telekomünikasyon İşçileri Sendikasının (PTT-Sen) üyeleri yaptıkları basın açıklamasında, kurumda çalışan taşeron işçilerinin kadroya alınmasını istedi.

Bursa'da posta dağıtıcıları kadro haklarını istiyor

PTT- Sen Örgütlenme Genel Sekreteri Emin Bil, Bursa PTT Baş Müdürlüğü binası önünde yaptığı basın açıklamasında PTT'de çalışan 14 bin taşeron işçinin kanun hükmünde kararname dışında bırakılarak kadro verilmediğini belirtti. Özlük haklarının verilmesini isteyen Bil, "Bizler PTT A.Ş'de çalışan 14 bin taşeron işçileriz. Bundan yaklaşık 2 yıl önce sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından müjdelenen 'kamuda taşeron personel kalmayacak, eşit işe eşit ücret' sözlerine istinaden kamuda bir milyon taşeron işçi kayıtsız şartsız kanun hükmünde kararname ile kadroya geçirilmiştir. PTT A.Ş'de bulunan 14 bin taşeron işçi asıl işi yapmasına rağmen nedeni bilinmemekle birlikte kanun hükmünde kararnamenin dışında bırakılmıştır. PTT'de bulunan taşeron işçiler olarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ile güvence altına alınmış sendikalaşma hakkımızı kullanarak yaklaşık 1 sene önce bağımsız olarak PTT- Sen Posta Telefon Telekomünikasyon İşçileri Sendikası'nı kurduk ve PTT'de bulunan taşeron çalışan arkadaşlarımızın bize olan güveni ve desteği ile 1 yıl içinde Marmara Bölgesi ve Doğu Anadolu ve Batı Karadeniz bölgelerinde iki ayrı şirkette yüksek hakem kuruluna giderek yaklaşık 2 bin üyemizin toplu sözleşme hakkını kazanmış olduk. Sendikalaşma süreci hızla devam ederken PTT A.Ş'nin içinde yeni ihale dönemi açılmış olup Ege Bölgesi'nin ihalesini kazanan Park Konak şirketi sahibi Yavuz Çakır'ın sendikal faaliyeti engellemek amacıyla başta PTT - Sen Genel Başkanı Halit Büyük ile üç yöneticimizin sözleşmesini yenilemeyerek iş akdine son vermiştir" dedi.

"TAŞERON ŞİRKETLER PTT'YE KAR DEĞİL ZARAR ETTİRMEKTEDİRLER"

Sendikal faaliyetlerinin engellenmek istendiğini ileri süren PTT- Sen Örgütlenme Genel Sekreteri Emin Bil, açıklamasında şunları söyledi;

"Sendikal faaliyetin engellenmesinin anayasal suç olduğunun bilinmesine rağmen sendikamıza yapılan bu darbe girişimi cevapsız kalmayacaktır. Hiçbir taşeron şirket 180 yıllık dev bir kurum olan PTT A.Ş'nin üstünde değildir. Asıl işveren olan PTT'nin bilgisi olmadan yapılan bu girişime PTT A.Ş yönetim kurulunun dur diyeceğine hiç şüphemiz yoktur. Ayrıca bu yeni ihale döneminde Türkiye gelininde aldığımız bilgilere göre yaklaşık 250-300 kişiye yakın PTT' A.Ş de çalışan taşeron arkadaşlarımız yeni ihale döneminde yeni şirketler ile sözleşme imzalayarak istifa etmişlerdir. İstifa gerekçeleri ise çalışma şartlarının iyice kötüye gitmesi. Tüm iş yükünün taşerona kalmış olması. Eşik işin ortadan kalkması. Taşeron çalışanların haklarının verilmemesi. Resmi tatil ve fazla çalışma mesailerin yatırılmaması ve mesailere kota konulması. Dağıtıcı personellerin birden fazla mahalleye bakması. Her gün başka başka mahallelere gönderilerek baskılar uygulanmasına personel eksikliği gerekçe gösterilmektedir. Taşeron şirketler kurumumuz olan PTT'ye kar değil zarar ettirmektedirler. Kurumumuz PTT bir an önce taşeron şirketler ile ilişkilerini keserek tüm taşeron personellerine ivedi bir şekilde hakları olan kadrolarını vermelidir. Sayın Cumhurbaşkanımız'ın 'kamuda taşeron işçi kalmayacak eşit işe eşit ücret' sözlerine istinaden Ulaştırma Bakanlığımızı ve PTT Genel Müdürlüğü'nü PTT - Sen olarak göreve davet ediyoruz."