Bursa
Çok Bulutlu
4.3°
enBursa Haber

Bursa'da 'parti bayrağı' kavgası

BURSA , 03 Haziran 2018 Pazar, 07:37

Bursa'da Emirsultan Meydanı'nda stant açan partililer arasında bayrak asma nedeniyle kavga çıktı. Taş, sopa ve sandalyelerin havada uçuştuğu kavgada 6 kişi yaralandı.

Bursa'da 'parti bayrağı' kavgası

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Yıldırım ilçesi Emirsultan Meydanı'nda seçim standı bulunan MHP ile İYİ Partililer arasında gece yarısından sonra bayrak asma yüzünden tartışma çıktı. Ancak İYİ Parti, tartışmanın 'İlk Oy Hareketi' üyelerince başlatıldığını savundu.

Tartışmanın büyüyerek kavgaya dönüşmesi üzerine meydanda görevli polis ekipleri havaya uyarı ateşi açtı.

Taş, sopa ve sandalyelerin havada uçuştuğu kavgada 6 kişi yaralandı. Yaralılar çevredeki hastanelere kaldırıldı.

Olay, bölgeye gönderilen destek ekiplerin müdahalesiyle daha fazla büyümeden yatıştırıldı.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Konuyla ilgili olarak İYİ Parti Bursa İl Başkanlığından yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Bu gece Bursa Emirsultan Camii yanında tüm partilerin standlarının bulunduğu bölgede İYİ Parti standına ve İYİ Partililere yapılan saldırı, ülkemizde büyüyen tahammülsüzlüğün vardığı noktayı göstermesi bakımından çok önemlidir. İki gündür İYİ Parti standına ve arkadaşlarımıza yapılan saldırılar doğrudan 'İlk Oy hareketi' platformu mensuplarınca gerçekleştirilmiş olup, başkaca hiçbir parti veya kuruluşla ilgisi yoktur. Dün yapılan saldırı sonrasında bugün yaptığımız basın toplantısında da belirtmemize rağmen bu tür alanlarda emniyet kuvvetlerinin gerekli kontrolleri yapmayıp, tedbirleri almadığı ve olaylara müdahale etmekte yavaş davrandığı da ayrı bir hukuksuzluk olarak görülmektedir. Seçimlerin sağlıklı ve huzurlu bir şekilde geçmesi için tüm yetkilileri tarafsız bir şekilde göreve davet ediyoruz. Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur."

İYİ Parti kaynakları, olayın MHP ya da AK Part ile bir ilgisi olmadığını, saldırıda bulunanların Meral Akşener'in de gündeme getirdiği Halk Özel Harekat Derneği'nin kapatılmasından sonra onun devamı olarak kurulduğunu öğrendikleri İlk Oy Hareketi Platformu'na mensup kişiler tarafından gerçekleştirildiğini ileri sürdüler.

Geceki saldırının İYİ Partililere yönelik ikinci saldırı olduğu da öğrenildi.

MHP BURSA İL BAŞKANLIĞINDAN AÇIKLAMA

MHP Bursa İl Başkanlığı da "Üzücü hadisenin MHP ve ülkücülerle hiçbir alakası bulunmamaktadır" açıklaması yaptı.

MHP Bursa İl Başkanı Kurtuluş Coşkun imzalı açıklamada yaşanan saldırı ile MHP'nin ve ülkücülerin hiçbir alakası bulunmadığı söylendi. MHP Bursa İl Başkanlığının açıklaması şöyle:

"Şehrimiz, Yıldırım İlçesi Emirsultan Meydanı'nda dün akşam meydana gelen üzücü hadisenin, Milliyetçi Hareket Partisi ve ülkücülerle hiçbir alakası bulunmamaktadır. Hadisenin tarafları, İYİ Parti ve 'İlk Oy Hareketi' olup, bizler hiçbir şekilde dahili olmamıştır. Buna rağmen, muhtelif haber siteleri ve sosyal medyadaki haber kirliliği ve gerçeği yansıtmayan haberleri üzülerek takip ettik. Bizlerin gündemi 24 Haziran 2018 tarihindeki Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri olup, çalışmalarımızı huzur ve barış ortamı içinde, adeta bayram coşkusuyla sürdürmekteyiz."