Bursa
Açık
21.2°

Bursa'da orman yangını

BURSA , 05 Ağustos 2019 Pazartesi, 11:21

Bursa Valisi Yakup Canbolat, ildeki orman yangınının kısmen kontrol altına alındığını, soğutma çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Bursa'da orman yangını

Bursa'nın Orhaneli ile Mustafakemalpaşa ilçeleri arasında bulunan Çivili yakınlarındaki ormanlık alanda 9 noktada yangın çıktı. Bursa Valisi Yakup Canbolat, ildeki orman yangınının kısmen kontrol altına alındığını, soğutma çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Yangın 7 noktada kontrol altına alınırken diğer yanan yerlerin söndürülmesi için 500 kişilk bir ekip müdahale ediliyor.

BÖLGEDEN BÜTÜN FOTOĞRAFLAR

Alevlere, 7 söndürme helikopteri ve arazözlerle müdahale ediliyor. 60 kişilik arama kurtarma ekibi de çalışmalara destek veriyor.

AFAD, tüm sivil toplum örgütlerine çağrıda bulunarak destek istedi.

'YANGININ BÜYÜK BİR KISMI SÖNDÜ ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR'

Bursa Valisi Yakup Canbolat, Orhaneli ilçesinde sabah saatlerinden bu yana etkili olan orman yangıyla alakalı bölgede incelemelerde bulundu. Bölgedeki yetkililerden bilgi alan Canbolat, açıklamalarda bulundu.

Yangının sabah 09.00 itibariyle 5 farklı alanda başladığını ifade eden Canbolat, "Orman Bölge Müdürlüğümüz hemen bölgeye intikal etti. Bu arada bizde AFAD İl Müdürlüğümüz ve Bursa Büyükşehir Belediyemizin imkanlarını seferber ettik. Özel sektöründe belli imkanlarını bölgeye sevk ettik. Etkin bir şekliyle bölgede yangına müdahale ediliyor. 7 tane itfaiye helikopterimiz bölgede sabahtan bu yana etkin bir şekilde yangınla mücadele ediyoruz. Bu yangın 9 alana intikal etti. Bunların 7 tanesinde mücadele sonuç verdi ve yangın söndü. İki alanda yangın devam ediyor. Bu alanların kontrol altına alınmasıyla ilgili bütün ekiplerimiz seferber oldu. İnşallah akşama kadar yangını kontrol altına almayı planlıyoruz. Çevre illerden de takviye ekipler geldi" açıklamasını yaptı.

"YANGININ BOYUTU 3 KİLOMETRELİK MESAFEDE"

Yangının 3 kilometrelik alanda ilerlediğini dile getiren Canbolat, "Yangının hat boyu 3 kilometrelik mesafede. Mesafeli yangınlar var. Daha sonra detaylı bir açıklama yapacağız" diye konuştu.

Can kaybının olmadığını aktaran Canbolat, "Ormanımızda ne kadar zarar olduğunu açıklayacağız. Olayı her yönüyle araştırıyoruz. Şüphelerimiz var. Şuanda bu konuda konuşmak için erken. İl Jandarma Komutanlığımız bölgede olabilecek her türlü imkanı değerlendiriyor. İnşallah bu akşam bu felaketten kurtulmuş oluruz" şeklinde konuştu.

EKİPLER SEFERBER OLDU
Öte yandan Orman Bölge Müdürlüğü, Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı itfaiye ekipleri, köy sakinleri, AFAD ve diğer arama kurtarma ekipleri bölgede seferber olmuş durumda. Çevre illerden ve Bursa'dan da bölgeye sevk edilen iş makineleri yolları genişletme çalışmalarını sürdürüyor.

HAVADAN DRONE İLE GÖRÜNTÜLENDİ
3 kilometrelik hatta çıkan yangın havadan drone ile de görüntülendi. Ormanlık alandan dumanlar hala daha yükselirken, helikopterlerin havadan yangına müdahalesi sürüyor. Bölgede rüzgarın da şiddetini düşürdüğü öğrenildi.

SOĞUTMA ÇALIŞMALARI YAPILIYOR

Vali Canbolat, "Yangın kısmen kontrol altına alındı. Bütün ekiplerimiz arazide. Gece uçuşu olmadığı için helikopterlerimiz çalışamıyor. Onun dışındaki diğer bütün ekiplerimiz sabaha kadar soğutma çalışması yapacaklar. Şu ana kadar 30 hektar civarında alanda zarar olduğunu tahmin ediyoruz. Sabaha kadar soğutma çalışmaları devam edecek. İnşallah yarın itibarıyla tamamını söndürmüş oluruz diye düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

Doğu Karadeniz'in Pamukkalesi
Doğu Karadeniz'in Pamukkalesi
Evde kal, D vitaminsiz kalma!
Evde kal, D vitaminsiz kalma!
Yeni BMW 4 Serisi ne zaman çıkacak?
Yeni BMW 4 Serisi ne zaman çıkacak?
'Covid-19 damar hastalığı olarak değerlendirilmeli'
'Covid-19 damar hastalığı olarak değerlendirilmeli'