Bursa
Parçalı Bulutlu
8.5°
enBursa Haber

Bursa'da operasyonla yakalanmışlardı

BURSA , 23 Nisan 2019 Salı, 09:39

İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranırken Bursa'da yakalanan IŞİD şüphelisi 3 kadın tahliye oldu

Bursa'da operasyonla yakalanmışlardı

Bursa'da yapılan operasyonda gözaltına alınan ve İnterpol tarafından kırmızı ve mavi bültenle arandıkları tespit edilen IŞİD şüphelisi 3 kadın, ilk duruşmada adli kontrol şartıyla tahliye edildi

Haklarında silahlı terör örgütü üyesi olmak ve resmi belgede sahtecilik suçlarından iddianame hazırlanan 3 kadın Bursa 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı. Duruşmanın ilk celsesine tutuklu sanıklar Houda Z, Malika B, Fatıha T. ve Kazım A. ile sanık avukatları katıldı.

Duruşmada savunma yapan 3 kadın haklarındaki suçlamaları kabul etmedi. Kadınlara yardım ettiği ve örgüt üyesi olduğu gerekçesi ile tutuklu bulunan Kazım A. ise savunma yapmayarak susma hakkını kullandı.

Sanık avukatları Onur Güler, hukuki süreç ile ilgili açıklama yaptı. Sanıkların yargılamasının devam edeceğini ve yargılama sonunda çıkacak karara göre sanıkların ülkelerine iade edileceğini ifade eden Güler, "Müvekkillerim hakkında adlî kontrol şartıyla tahliye kararı verildi. Yargılama devam ediyor, yargılamanın sonunda eğer geri göndermeleri kararlaştırılırsa 3 müvekkilim de ülkelerinde yeniden ve daha ağır şartlarda yargılanacaklar. Önümüzdeki süreçte yargılamanın sonucunu göreceğiz" diye konuştu.

Mahkeme heyeti sanıkların savunmalarının ardından ara kararını açıkladı. Sanıklar Houda Z, Malika B. ve Fatıha T. il dışına ve yurt dışına çıkış yasağı ve 15 günde bir en yakın karakola imza verme şartıyla tahliye edilirken, Kazım A'nın ise tutukluluk halinin devamına karar verildi.