Bursa
Açık
20°

Bursa'da o villalar ilk kez emlak vergisiyle tanışacak!

BURSA , 28 Mayıs 2020 Perşembe, 14:42

Bursa'da köy tüzel kişiliği kapsamındayken 2014 yılında mahalleye dönüşen Bademli, Ülküköy ve Hasköy'deki villalara bu yıl ilk kez emlak vergisi tahakkuk ettirildi.

Bursa'da o villalar ilk kez emlak vergisiyle tanışacak!

Bursa'da iş dünyası ve üstü düzey yöneticilerin yaşadığı bölge niteliğindeki Bademli, Ülküköy ve Hasköy'deki sitelerin statüsü değişti.

Söz konusu bölgeler 2014'te köy statüsünden mahalleye dönüşürken, emlak vergisi uygulaması da ilk kez bu yıl yapılacak.

Konuyu bugünkü köşesine taşıyan Olay gazetesi Başyazarı Ahmet Emin Yılmaz, şu bilgileri aktardı:

"2014'te yayınlanan kararnameyle köy tüzel kişiliğinden geçen bölgeler için 1 Ocak 2023'e kadar muafiyet vardı, ama Mudanya Belediyesi bölgede müstakil bahçeli evler ya da villalara bu yıl emlak vergisi tahakkuk ettirdi.

Böylece...

Bademli'de 1.581 konut ve 319 işyeri, Ülküköy'de 339 konut ve 149 işyeri, Hasköy'de de 379 konut ve 266 işyeri ilk kez emlak vergisiyle tanıştı.

Mudanya Belediyesi de çıkardığı tahakkukla, artık mahalle statüsünde olan bu 3 bölgedeki 2 bin 299 konut ve 734 işyerinden toplam 5.5 milyon lira emlak vergisi geliri elde etmeyi bekliyor."

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ise konuyla ilgili olarak "Mudanya Belediyesi olarak, sınırlarımızdaki bu bölgelere zaten hizmet götürüyorduk. Alacağımız vergiler hem bu bölgelere hem Mudanya'ya daha fazla hizmet olarak geri dönecek." açıklaması yaptı.