Bursa
Çok Bulutlu
20.8°

Bursa'da nöbetçi eczane çilesi!

BURSA , 05 Ocak 2020 Pazar, 18:02

3 milyona dayanan nüfusuyla Türkiye'nin dördüncü büyük şehir olan Bursa'da akşamları ve hafta sonları nöbetçi eczane çilesi yaşanıyor. Nöbetçi eczane sayısının kısıtlı olmasına ilaç yokluğu ve sistemin yavaş işlemesi de eklenince eczane kuyrukları uzadıkça uzuyor.

Bursa'da nöbetçi eczane çilesi!

Bursa'nın 17 ilçesinde yaklaşık 950 eczane var. Ancak geceleri ve özellikle hafta sonları nöbetçi eczane sayısının yetersiz kalması nedeniyle eczaneler önünde uzun kuyruklar oluşuyor.

Nöbetçi eczanelerde yaşanan manzara bu hafta sonu da aynıydı.

Acil ilaç almaları gereken Bursalılar yine nöbetçi eczaneler önünde kuyruklar oluşturdu.

Yaşanan manzarayla ilgili enbursa.com'un sorularını yanıtlayan Bursa Eczacı Odası Başkanı Okan Şahin, Bursa'nın 17 ilçesinde sadece bu akşam 36 nöbetçi eczane bulunduğunu, sayının zaman zaman 40'a kadar çıkabildiğini söyledi.

Nöbetçi eczanelerde en büyük sorunun ilaç yokluğu ya da sistemin yavaş işlemesi olduğunu söyleyen Şahin, şunları kaydetti:

'E-REÇETE İŞLEMLERİ HIZLANDIRIR'

"Örneğin hastanelerin acil servislerinde, manuel reçeteler, doktorların elle yazdıkları reçeteler, eczanelerin reçeteyi işleme süresini uzatıyor. Elektronik reçete olduğunda hasta başına 5 dakika hızlandırıyor. Ama hastane acillerinde manuel yazıldığı için eczanedeki işleyişi uzatabiliyor. İlaçların yetersizliği de bir başka sorun. Bu konuda Sağlık Bakanlığı ile iletişimdeyiz. Hastane acillerinde elektronik reçete olarak yazılırsa bu yığılmaların önüne geçilebilir, önlem olur.

'İLAÇ YOKLUĞU ÖNEMLİ SORUN'

Bazı ilaçların bulunmasında zorluk çekilmesi hastaların eczane eczane dolaşmasını gerektiriyor. Depoda da olmadığı için eczane getiremiyor. Bazı ilaç stokları ile firmaların kendisine büyük rol düşüyor. Özellikle yıllık üretim bazında tüketimi hesaplayarak planlama yapılıyor. İlaç tüketimi konusunda yıl sonunda tahminlerinde yanıldıkları takdirde bir sonraki yıl hastaların ilaç bulamama gibi durumlarla karşılaşabiliyorlar."