Bursa
Açık
21.7°

Bursa'da müzik dünyasını eleştirdi

MAGAZİN , 29 Ocak 2020 Çarşamba, 18:01

Yılmaz Morgül, Bursa Otizm Derneği'nin düzenlediği yardım gecesinde sahne aldı. Geliri otizmli çocukların eğitimlerinde karşılanacak olan gecede sahne öncesi enbursa.com muhabirimiz Muharrem Vurucular'ın sorularını yanıtladı. Ünlü sanatçı Yılmaz Morgül, "Popüler vitrinde pop müziğin fastfood müzikler" olduğunu dile getirdi.

Bursa'da müzik dünyasını eleştirdi

Bursa Otizm Derneği'nin otizimli çocukların eğitimleri için düzenlediği yardım gecesinde gönüllü olarak sahne alan Yılmaz Morgül, enbursa.com muhabiri Muharrem Vurucular'a samimi açıklamalarda bulundu.

KENDİNİ YARDIM KONSERLERİNE ADADI

Türk Sanat Müziği'nin değerli isimlerinden Yılmaz Morgül,228 sosyal yardım derneği ile birlikte çalıştığını dile getirerek sözlerine şu şekilde devam etti; "Hem özel kurumlar hem de devlet teşekküllü olan derneklerle çalışıyorum. Haftanın 4 günü Türkiye ve dünyanın dört bir yanı olacak şekilde yardım konserleri veriyorum. Geçen hafta Chicago'daydım. 3 gün önce Almanyaa Düsseldorf'ta engelliler için konser verdim. Mart ayında yine yoğun programım var. 9 şubat cumartesi akşamı Mersin'de kelebek çocuklar için yardım organizasyonunda konser vereceğim."

YENİ ŞARKI YOLDA

Yoğun konser programlarının yanı sıra yeni bir şarkı çıkarma projesinin sürprizini veren Morgül; "Mart ayında kadınlar gününe özellikle yetiştirmeye çalıştığım yeni şarkım var. Bir an önce onu okumak ve klibini çekmek istiyorum. Bu yılın Türk Sanat Müziği şarkısı olabilecek bir şarkı. Geçen yıl "Sensizlik Haram Bana " şarkım bu sene 11 tane Türk Sanat Müziği dalında yılın şarkısı ödülü aldı. Bu şarkımda aynı başarıyı yakalayacağına inanıyorum.

YÜZLERCE TV KANALI VAR AMA MÜZİK PROGRAMI YOK!

Şubat ayında yeniden ekranlara döneceğinin sinyallerini veren sanatçı şu ifadeleri kullandı; "Benim tv serüvenim "Yılmaz Morgül Şov" olarak başladı. Ben ses sanatçısıyım, sanatımı ifade edebileceğim bir konsept olmalı. Olay Tv televizyonunda 4 yıl boyunca bütün starları ağırladık. Yine "Yılmaz Morgül Şov" olarak düşünüyorum. Rising Star 'da jürilik yaptım, onun dışında yine Tv8'de "Yılmaz Morgül Şov" devam etti. Yine ben sanatımı sergileyeceğim. Artık müzik programları yok hiçbir kanalda. İnsanlarda müzik eğlence anlamında bir şeyler seyretmek istiyorlar. Kendi öz müziğimizi sergilendiği hiçbir tv programı yok. Yüzlerce kanal var ama hiç birinde Türk Sanat Müziği programı yok. Bunu bilen kişilerin icra ettiği bir program yok. Bu açığıda ben doldurmak istiyorum. Yani öz müziğimize hizmet etmek istiyorum."

POPÜLER VİTRİNDE POP MÜZİĞİ FASTFOOD MÜZİKLER

Son dönemlerde müzik piyasasını değerlendirmesini istediğimiz usta yorumcu Yılmaz Morgül, müzik dünyasını eleştirdi. Morgül; "Biz Türk Sanat Müziği'nin ninnileri ile büyütüldük annelerimiz ninelerimiz sayesinde. Kanımızda damarlarımızda Türk Sanat Müziği var. Onlara ben diyorum ki, "popüler vitrinde pop müzik dediğimiz müzik. Ayda bir, üç ayda bir şarkıların söylenip yenilip yutulup yok edildiği, fastfood müzikler olduğunu düşünüyorum. İçlerinde çok kaliteli bu işi yapan sanatçı arkadaşlarımızda var. Rap müzikte de var. Ben mesela Yener Çevik'i çok beğeniyorum. Çünkü Rap müziğin anlatmak istediği gerçekleri dile getiriyor şarkılarında. Geçen hafta TSM yılın sanatçısı ödül töreninde, ortalık yıkıldı. Herkes bana saldırmaya çalıştı. Rap müzik yaptığını zanneden, Yani rap müziğe yakışmayacak şekilde bu müzikte şarkı sözleriyle toplumun gençlerini yasaklı maddelere özendirenlere, anneye, babaya, aileye, toplumu isyana yönlendirenlere benim sözüm. Şarkı sözlerinde hayat bu değil. Hayat idealler üzerinde olmalı. Önce ailedeki eğitim, Sonra okuldaki eğitim. Senin hangi ülkede doğduğun yaşadığın önemli. Burası Türkiye Cumhuriyeti. Burada idealler var, gelenekler görenekler var. Toplumun değer yargıları var. Bunları yok etmemek şartıyla yaptığınız şarkılara müziklere toplumun önündeki duruşunuza dikkat etmek zorundasınız. Bunlara karşıyım. Şarkı sözlerinde topluma, çocuklara yasaklı maddelere özendiren şarkı sözleri yazan kim olursa olsun esefle kınıyorum. Bizim öz müziğimizde böyle sözler yok. Türk sanat müziğinde de yok, türk halk müziğinde de yok. O yüzden ben toplumu özüne davet ediyorum. Herkes özüne dönsün. Sadece afetlerde, kötü zamanlarda türk halkının birleşimini görmek istemiyoruz biz. Bu birleşim yaşandı, birlik yaşandı ama bu gün aldığımız haberlerde görüyoruz ki gönderilen eşyalar yağmalanmaya başlanmış. Biz bu değiliz arkadaşlar. Türk halkının ana karakterinde bu yok olmamalı. Bizi kötü yansıtıyor insanlar. O yüzden biz geleneklerimize göreneklerimize sahip çıkarsak, sadece bayramları tatil olarak çocuklara sunmayalım, böyle afet ve kötü durumlarda yaşadığımız zaman gelenek ve göreneklerimizdeki değerlerimize sarılalım. Akrabalık değerlerimize, arkadaşlık, dostluk, komşuluk. Ben bunların temsilcisiyim. Yola ilk çıktığımda da böyleydi. Kim ne derse desin." diyerek düşüncelerini ifade etti.