Bursa
Açık
15.9°

Bursa'da Mollaarap'ın geleceğine vatandaş karar verecek!

BURSA , 19 Şubat 2020 Çarşamba, 11:47

Bursa'da ardı ardına meydana gelen iki heyelanın ardından büyük bir riskin ortaya çıktığı Yıldırım'a bağlı Mollaarap Mahallesinde zemin sağlıklaştırma çalışmaları devam ediyor. Çalışmalara ilişkin bilgi veren Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, bölgenin geleceğine vatandaşlarla konuşarak karar vereceklerini söyledi.

Bursa'da Mollaarap'ın geleceğine vatandaş karar verecek!

Bursa Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, enbursa.com'da Turuncu Koltuk'un konuğu oldu.

enbursa.com Yazarı Selahattin Adıgüzeller'in sorularını yanıtlayan Yılmaz, heyelan bölgesi Mollaarap'ta yapılan çalışmaları anlattı.

Bölgede 2018 ve 2019 yıllarında ardı ardına iki kez heyelan meydana geldiğini hatırlatan Yılmaz, şunları söyledi:

'KİRA YARDIMI SÜRÜYOR'

"Oradaki vatandaşlarımıza sosyal yardım noktasında üzerimize düşeni yapıyoruz. Taşınmaları ve aylık kiralarının ödenmesi noktasında destek oluyoruz. Zemin iyileştirme çalışmaları için bir hazırlık yapıldı. Zemin etüt edildi. Bunu bakanlığımızla birlikte yürüttük. Ciddi bir fore kazık çalışması yapılması gerekiyor.

'20 MİLYONLUK BÜTÇE'

Bununla ilgili projemizi hazırlayıp AFAD'a bildirdik. Ciddi bir de yekûn tutuyor. 20 milyonluk bir bütçe gerektiriyor o bölgenin sağlama alınmasıyla ilgili. Binayı hiç düşünmeyin toprağın kaymasını engellemek, stabil hale getirmek için böyle bir yatırım yapmak gerekiyor. Bu yetmiyor, kazık boylarıyla birlikte 20 metrelik duvarlar oluşuyor. Bu bölgeyi yeniden konutlaşmaya açmak ne kadar sağlıklı olur, bunu da konuşmak lazım. Bu süreçleri değerlendiriyoruz. Şu anda AFAD ile ilgili süreçten ne çıkacak, bakalım, oradan bir destek bekliyoruz, fore kazık çalışmasını, zeminin sağlamlaştırılması çalışmasını yapalım.

'VATANDAŞLA BİRLİKTE KARAR VERECEĞİZ'

Akabinde de oradaki konutlaşmanın ne kadar doğru olduğunu oradaki oturan vatandaşlarımızla tartışarak, konuşarak karar vereceğiz."