Bursa
Açık
26.9°
enBursa Haber

Bursa'da Millet İttifakı'nda büyük çatlak!

BURSA , 11 Ocak 2019 Cuma, 12:54

CHP ile İYİ Parti'nin yerel seçim ittifakı yaptığı iller arasında yer alan Bursa'da ilçe paylaşımı büyük bir sorun yarattı. İYİ Parti, Osmangazi'nin yanı sıra ilçelerin yarısını alacağını açıkladı. Ancak bu açıklama CHP cephesinde şaşkınlık ve üzüntüyle karşılandı.

Bursa'da Millet İttifakı'nda büyük çatlak!

CHP ile İYİ Parti arasındaki ittifak görüşmeleri genel merkez düzeyinde devam ederken, Bursa'da çarpıcı gelişmeler yaşandı.

İYİ Parti Bursa İl Başkanı Yahya Bahadır, 8 Ocak Salı günü Ankara'da yaptığı temasların ardından dün de CHP Bursa İl Başkanlığına nezaket ziyaretinde bulundu.

Ziyarete İYİ Parti Bursa İl Divan Kurulu üyeleri de katıldı.

İYİ Parti'de akşam da haraketli dakikalar yaşandı. Büyükşehir adayı olmak üzere Uludağ Üniversitesi'ndeki görevinden istifa eden Prof. Dr. Emin Balkan'ın Osmangazi Belediye Başkan aday adaylığı resmen ilan edildi.

İYİ Parti Bursa İl Başkanı Yahya Bahadır, toplantıda son derece çarpıcı açıklamalar yaptı. Bahadır'ın açıklamaları özetle şöyledi:

'15 İLÇEYİ İKİYE BÖLECEĞİZ'

"17 ilçe, büyükşehir ile 18... Büyükşehir CHP'li Mustafa Bozbey'in, Nilüfer ilçesi CHP'nin... Geriye 15 ilçe kalıyor. Bu 15 ilçeyi ikiye böleceğiz ve 7-8 adayla birlikte 31 Mart yerel seçimlerine gireceğiz. Yaşadığımız zorlukların ardından şimdi bu noktaya geldik. Bursa ve Türkiye gündeminde günlerdir konuşulan Osmangazi ile ilgili CHP teşkilatından haddini aşan, tasvip etmediğimiz söylemlerin olduğunu hepimiz biliyoruz. Bugün CHP İl Başkanlığı ziyaretimizde Hüseyin Akkuş ile bunları konuştuk. Ve bu söylemleri artık bir kenara bırakmamız konusunda anlaştık. Ne olursa olsun biz bulunduğumuz yerlerde CHP teşkilatlarının, seçmenlerinin gönlünü, desteğini almak istiyorsak, biz de onlara destek vermek zorundayız." diye konuştu.

"Biz Osmangazi'yi kazandığımız zaman Mustafa Bozbey de Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanmış olacak. Sizden ricam, bunu tüm teşkilatlarımıza da anlatacağım, biz CHP ile birlikte yola çıktık. Onlarla birlikte yürüyoruz. haddini aşan söylemleri bırakacağız."

'ŞAŞKINLIK VE ÜZÜNTÜYLE KARŞILADIK'

Bahadır'ın açıklamaları ana muhalefet cephesinde hemen yankı buldu. CHP Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş, lodoshaber.com'a yaptığı açıklamada, Bahadır'ın açıklamalarını üzüntüyle karşıladıklarını belirterek, "İlçe paylaşımının bahsi dahi geçmemişken, sayın Bahadır, bu akşam yaptığı basın açıklamasında son derece şaşırtıcı bir şekilde bambaşka bir yaklaşım ortaya koydu. Kendisinin bu tavrını şaşkınlıkla ve üzüntüyle karşıladık" dedi.