Bursa
Çok Bulutlu
28.3°

Bursa'da metal işçileri vazgeçmiyor!

EKONOMİ , 06 Ocak 2020 Pazartesi, 10:33

Toplu sözleşme görüşmelerinin olumsuz sonuçlanmasının ardından 19 Ocak'ta büyük Bursa mitingine hazırlanan metal işçileri iş yerlerinde protestolarına devam ediyor.

Bursa'da metal işçileri vazgeçmiyor!

İşveren sendikası MESS ile yürütülen toplu sözleşme görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine arabuluculuk dönemi ile birlikte Türk Metal Sendikasına bağlı iş yerlerinde de protestolar başalamıştı.

Türkiye'nin en büyük işçi sendikalarından olan Türk-İş'e bağlı Türk Metal, 19 Ocak tarihinde Bursa'da yapılacak mitingin hazırlıklarını sürdürüyor.

Sendikanın örgütlü olduğu fabrikalarda eylemler sürüyor.

İşçiler belirli periyotlarla fabrika içlerinde protestolarda bulunuyor.

Vardiya giriş ve çıkışlarında bilgilendirme toplantıları düzenleyen işçiler, yemekhane eylemleri ile de kararlılık mesajları veriyor.

Son olarak fabrikalarda düzenlenen bilgilendirme toplantıları ve protestolara yoğun katılım olması da dikkat çekiyor.

Belirli periyotlarla düzenlenen bilgilendirme toplantıları ve protestolarda Türk Metal Sendikası'nın mesajı okunuyor.

O mesajda, " Uzlaşma çağrımıza kulak tıkayarak, uzattığımız eli havada bırakarak bize eylemden başka yol bırakmadınız. Biz sizin eylem davetinizi kabul ediyoruz. Şimdi göreceğiz el mi yaman bey mi yaman! Hodri meydan! Eylemse eylem! Herkes bilsin ki hakkımızı almadan geri dönmeyeceğiz. Gemileri yaktık, geri dönüş yok" ifadeleri de dikkat çekiyor.

19 Aralık'ta Kent Meydanı'nda yaklaşık 5 bin kişilik bir eyleme imza atan metal işçileri yine yemekhanelerde masalara çatal kaşık vurarak protestolarda bulunmuştu

HABERE GİT

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavrak'ın Türk Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile yürüttüğü görüşmeler sendikanın yüzde 26.28'lik zam talebine karşı MESS'in yüzde 6.05'lik zam teklifi ile birlikte anlaşmazlıkla sonuçlanmıştı