Bursa
Parçalı Bulutlu
10°
enBursa Haber

Bursa'da meslek liseleri Anadolu lisesine dönüştürülecek

EĞİTİM , 15 Eylül 2018 Cumartesi, 09:47

Bursa'da liseye giriş tercihleri döneminde yetersiz kalan Anadolu Lisesi kontenjanı için Milli Eğitim Müdürlüğü, çözüm planı hazırladı. Milli Eğitim Bakanlığı onaylarsa Yıldırım, Nilüfer ve Osmangazi'deki 3 meslek lisesi Anadolu Lisesi'ne dönüştürülecek.

Bursa'da meslek liseleri Anadolu lisesine dönüştürülecek

Olay gazetesinden Derya Demir'in haberine göre, bu yıl uygulanmaya başlanan adrese dayalı kayıt sistemine bağlı kayıt sürecinde sona gelindi. Tercih dönemi sonrasında başlayan nakil yerleştirmelerinin ardından ilçe yerleştirme komisyonuna da başvurular sona erdi. Dünkü komisyona başvurmayan ve herhangi bir liseye yerleşemeyen öğrenciler bundan sonraki süreçte 1 yıl boyunca örgün eğitime devam edemeyecek ve açık liseye gitmek durumunda kalacak. Ancak herhangi bir okula yerleşen ve yerleştiği okuldan memnun olmayan öğrenciler, belirli aralıklarla yapılacak olan nakil süreci ile istediği okula gitmek için tercihte bulunacak.

ONAY GELİRSE DÖNÜŞÜM OLACAK

4'ncü nakil dönemi sonucunda da Bursa genelinde yaklaşık bin 900 öğrenci herhangi bir okula yerleşememişti. Okullara yerleşemeyen ya da yerleştiği okuldan memnun olmayan öğrencilerin ortak isteği, yeni Anadolu Lisesi kontenjanı ya da yeni Anadolu liselerinin açılmasıydı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü bu isteği karşılamak için var olan Anadolu liselerinde kontejnan artırımına gitse de sorunun çözümü olmadı.

Bundan sonraki süreçte, istediği okula yerleşemeyen öğrenciler için müjdeli bir haber olduğunu anlatan Türk Eğitim Sen 1 No'lu Başkanı Metin Öksüz, "Yıldırım, Osmangazi ve Nilüfer'de birer meslek lisesinin Anadolu Lisesi'ne dönüştürülmesi noktasında İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden adım geldiğini duyduk. Şuan net bir durum yok. Ancak belge onaylanırsa bu 3 ilçedeki birer meslek lisesi Anadolu Lisesi'ne dönüşecek" diye konuştu.

SONUÇLAR YARIN AÇIKLANACAK

Hiçbir okula yerleşemediği halde ilçe komisyonlarına başvurmayan öğrencilerin durumu hakkında da bilgi veren Öksüz, "Dün başvuru için son gündü. Hiçbir okula yerleşemediği halde bu komisyona başvuruda bulunmayan öğrenciler bir yıl boyunca örgün bir okula kayıt olamayacak.

Yani açık lisede okumak durumunda kalıp, sonraki yıl yeniden başvuruda bulunabilecek. Komsiyona başvuruda bulunanların sonuçları ise yarın açıklanacak. İlçe komisyonu boş kontenjanları dikkate alarak öğrencinin adresine yakın olan okula yerleştirmeleri yapacak" ifadelerini kullandı.

'Keşke ablalarım kadar dolgun olsam'
'Keşke ablalarım kadar dolgun olsam'
3 dil biliyor
3 dil biliyor
Elektrik direği sokaktaki kadının üzerine yıkıldı
Elektrik direği sokaktaki kadının üzerine yıkıldı
O bir Avusturyalı
O bir Avusturyalı